Новини

Відбулася перша презентація книжки «Портрет українця»

DSC 859914 лютого, у Міжнародний день дарування книг, в Буковинському центрі культури і мистецтва відбулася символічна імпреза – презентація книжки культурологічних нарисів «Портрет українця» авторства письменниці та науковиці, методистки, кураторки дослідницького проєкту «Спадщина» Іванни Стеф’юк.

Книжка побачила світ у столичному видавництві «Український письменник», її редактором є знаний письменник та видавець Василь Клічак. Передмову до видання написав український літературний критик Євген Баран. Зокрема, дослідник зазначає: «Стає зрозумілим, що Іванна Стеф’юк не просто віддає данину моді, а захоплена в етнокультурний простір покутян та буковинців, і захоплено й водночас професійно говорить про нього: тут і розмова про обрядово-сакральний вимір, про вишиванки, про загадки придорожніх хрестів…

Кожна тема у автора знаходить своє орнаментування з відповідним підбором ілюстративного матеріялу.

Але найголовніше, що розповідь йде вільно, легко, ненав’язливо. Видно, що автор добре орієнтується в запропонованих до обговорення темах, і вміє зберігати стилістичну і змістову інтригу.

DSC 8731Звичайно, що таке легке і водночас професійне виповідання лише увиразнюють обличчя культури Буковини та Покуття, виповнюючи його сторінки фактами, подіями і людьми, які дають сучасному читачеві розуміння, що культура без традиції, як і традиція без культури, є мертвим морем. А на тій землі, якою протікає Прут, про ніяку есхатологічну перспективу мова не може йти».

Відкрив презентацію очільник нашої установи, заслужений діяч мистецтв України, етнолог Микола Шкрібляк, котрий наголосив на сутнісному симбіозі таких галузей пізнання, як краєзнавство, етнографія та історія культури. «Дослідження нашої Іванни Стефюк, які ви можете прочитати у презентованій книжці – це її авторські наукові пошуки в рамках роботи нашого проекту «Спадщина», який вона успішно курує уже пятий рік. Окремо мовиться і про елементи нематеріальної культурної спадщини Буковини, і багато про які (зокрема, до прикладу, буковинські поминальні деревця з дарами, іменинне деревце «чуга») взагалі мало мовилося в професійній літературі, це terraincognita».

Оскільки книга умовно поділена на дві «світлиці» - краєзнавчу та етнографічну, то і сама презентація була вибудувана за таким структурним принципом.

Мистецькою окрасою заходу стали музичні композиції у виконанні віртуоза-скрипаля, методиста нашої установи Павла Лесюка, один із номерів став своєрідним містком між краєзнавчими дослідженнями – музично-театральне прочитання новели «Туга» Марка Черемшини (Павло Лесюк, Іванна Стефюк).

Упродовж імпрези організатори стисло презентували дотичні до книги авторські проєкти Буковинського центру культури і мистецтва, котрі втілюють упродовж двох років Іванна Стефюк та Микола Глібіщук – віртуальний лекторій «Автентична Буковина та цикл віртуальних книжкових оглядів «PRO: читати». Окремо презентували також цикл подкастів «Червона книга Буковини» (автори – проєкт «Спадщина» БЦКМ та радіо «Суспільне: Буковина»).

Приємно те, що науково-мистецька імпреза поєднала на спільну розмову та обмін враженнями усіх присутніх і тільки утвердила в думці, що культура – єднає.