Новини

Як і для чого читати «Букову землю» Марії Матіос: експертний акцент

DSC 62275 серпня у Чернівцях, у Буковинському центрі культури і мистецтва відбувся третій із чотирьох циклічних вечорів «Букові читання». Нагадаємо, з 31 липня по 7 серпня відбувається цикл перформативних вечорів за романом Марії Матіос «Букова земля», в основі яких – іпостасне читання тексту твору та експертне його обговорення.

Модератори та автори ідейної структури- письменниця, кандидатка філологічних наук Інга Кейван та журналіст, редактор Юрій Чорней.

Режисерка - радниця голови ЧОДА Любов Добровольська.

Сценаристка - кандидатка філологічних наук, кураторка етнографічного проєкту "Спадщина", письменниця Іванна Стеф'юк.

Організатори - Управління культури Чернівецької обласної державної адміністрації та Буковинський центр культури і мистецтва.

Спікери третього дня перформативних читань – кандидатка філологічних наук, літературознавиця та психологиня, керівниця «ArtHuntersClub» Світлана Вардеванян; кандидат філологічних наук, літературознавець, учасник російсько-української війни, голова Рукшинської ОТГ Хотинського району Олег Горбатюк; кандидат географічних наук, директор Чернівецького екскурсійного бюро Павло Колядинський.

Читці: радіожурналістка, радіоведуча, редакторка "Українського радіо Буковина" Аліна Хрищук; актор, заступник директора Чернівецького обласного музею народної архітектури і побуту Олег Колянківський та актор Руслан Іліка; членкиня молодіжної ради Буковини Каріна Гродецька; а також режисерка проєкту Любов Добровольська.

Вишуканий віденський колорит для відвідувачів створили артистка Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка, лауреатка обласної премії імені Сіді Таль Лілія Холоменюк та кавер-гурт «ZAPAL».

Три рівні читання: як сприймає текст «наївний читач» і «читач-професіонал»? І коли в душі професійного читача, який володіє кодами художнього тексту, оселяється «наївний читач» і він перестає відслідковувати «як це написано»? Ці та багато інших аспектів означила у своєму виступі Світлана Вардеванян. Підвівши аудиторію до абсолютно несподіваних ракурсів сприйняття, дослідниця зусебіч продемонструвала шляхи до цього роману. Проте відразу попередила: «Букова земля» - не «цукерочка» до кави, це вагомий у всіх сенсах твір, який просто так не впускає і не відпускає, він сам обирає читача і змінює його.

Дослідник Олег Горбатюк поділився рефлексіями у руслі історичної аналітики, зіставивши роль різних історичних досвідів у творенні персонажа і навіть у його мові.

Павло Колядинський підійшов до «Букової землі» з позицій літературного мапування і поділився міркуваннями стосовно того, які зі згадуваних у романі населених пунктів будуть найцікавішими туристові і в якому ключі.

Тримаємо інтригу стосовно четвертого, кульмінаційного вечора (7 серпня), скажемо тільки одне: шукатимемо відповіді на ті запитання разом із авторкою книги Марією Матіос, які ще навіть не постали.