Новини

«Повертаємося до ґарчика»: як зберегти унікальне ремесло

DSC 138528 листопада в учбово-методичному центрі культури Буковини відбувся етнографічна студія «Повертаємося до ґарчика» за участю майстра з бондарства, знавця гуцульських традицій Марка Томюка (село Підзахаричі Путильського району). Присутні мали унікальну нагоду дізнатися про технологію виготовлення бондарних виробів, місце цього ремесла серед інших. А також із перших уст почути про те, чим захоплює робота з деревом і чому до бондарства ми ще повернемося.

Участь у етнографічній студії взяли студенти Вищого професійного художнього училища №5 міста Чернівців та студенти філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

Співробітниці науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури учбово-методичного центру культури Буковини, кандидати філологічних наук Іванна Олещук та Ольга Меленчук розкрили специфіку бондарства малих форм з випалюванням за допомогою демонстрації навчального документального фільму; також познайомили з оповіданням Івана Франка «Домашній промисел»; студенти-філологи оригінально інтерпретували призначення бондарних виробів за допомогою перформативного показу-дефіле «Повертаємося до ґарчика», а кульмінацією заходу став майстер-клас з бондарства від Марка Томюка.

«Дуже приємно те, що візуальна краса заходу – покази-дефіле, тематичні виставки-інсталяції, демонстрація фільму тощо – поєднуються з інформативним наповненням. Відразу відчувається, що у обох модераторок заходу – хороша академічна наукова школа, відчувається фаховий підхід. Сама тема не просто актуальна – вона близька кожному. Я – родом з покутського Олешкова, що на Снятинщині. Ґарчики і бербенички пригадую ще з дитинства – це теплі і дуже рідні спогади. Дуже добре, що наші етнографи популяризують цей унікальний вид ремесла, питомо український», - поділився враженнями від заходу професор кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, письменник Богдан Мельничук.

На принциповій важливості термінових охоронних заходів у напрямку збереження та популяризації бондарних виробів наголосив заступник директора Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту Василь Павлюк. «Ми всі дуже запізнилися – ремесло зникає, поодинокі майстри володіють технологією і практикують її. Тому вся надія на охоронну діяльність у цьому напрямку».

Підсумком етнографічної студії стало міждисциплінарне обговорення, а продовженням буде мультимедійний віртуальний проект «Екопосуд з душею» (автор фото – Ігор Молоткін, моделі – студенти та викладачі кафедри української літератури філологічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича).

Нагадаємо, бондарство малих форм з випалюванням внесено до обласного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. У межах цілої Чернівецької області тільки двоє (!) майстрів працюють у цьому напрямі.