У Центральній міській дитячій бібліотеці м.Чернівців по вулиці Комарова, 28 облаштовано тематичну зону – верстат, чесалка, банери й афіші попередніх заходів школи, портрети учасників, виставка друкованої продукції проекту, зал для демонстрації відеороликів.
Цього дня майстрині Марія Ващук та Олена Ясінська – в ролі менторок-учительок. А п’ятикласники Чернівецької ЗОШ №27 – перші відвідувачі майстер-класів ШБТ. «Зараз другий місяць навчання дітей у старшій школі і перший рік, як їм почали викладати такий предмет, як трудове навчання і технології», - пояснила учителька Олена Іванівна Симак. – Це перший урок дітей за межами класу. До того ж такої оригінальної тематики. Я «поєднала» ці дві складові, аби викликати інтерес дітей до нинішнього майстер-класу, до ткацтва, до створення тайстри».
Сподівання педагога і зусилля організаторів зустрічі виправдалися. Керівник проєкту Одарка Кучерява та менеджер проекту Василь Фоменко розповіли дітям про тайстру, процес народження нитки з руна карпатської вівці. Усі учні спробували чесати вовну, до ткацького верстата стояла черга охочих ткати крайку-боярок. Особлива радість для п’ятикласників – «почитати» інстаграмкнигу. «Ми зробимо свої сюжети про сьогоднішнє заняття!»- пообіцяли діти. На завершення уроку Крістіна Димед підійшла до Одарки Кучерявої і, простягнувши руку, від імені однокласників подякувала за цікаве спілкування.
Наступний майстер-клас учасників проекту Школи буковинської тайстри нестандартний, бо цього разу - для дітей різного віку, семикласників та одинадцятикласників Чернівецької ЗОШ №6. Майстрині Ольга Савіцька та Леся Кольберт захопили семикласників розповідями про процеси підготовки вовни, прядіння нитки, ткання боярків. Менеджер проекту Василь Фоменко закцентував увагу одинадцятикласників на соціокультурних аспектах ткацтва, виготовлення тайстри - екологічно чистого продукту. «Це перегукується з темами шкільної програми»,- зауважила вчителька української мови та літератури Наталя Дмитрівна Гаврилюк, яка прийшла разом зі своїми вихованцями. – Нещодавно на уроці вивчали застарілі й рідко вживані слова, згадуючи народні ремесла. Сьогодні ж, ознайомившись зі тканням тайстри, переконалися, що, на щастя, багато назв і понять, які ми цитували, зарано заносити в розряд застарілих. Бо приклад школи буковинської тайстри доводить: буковинське ткацтво і ткана буковинська тайстра відроджуються…».
«Треба завести овечок!» - підсумувала свої враження від майстер-класу маленька Настуся. Такий висновок – логічний. Адже дівчинку, та й усіх її однокласників ЗОШ №6, захопило все. І розповідь менеджера проекту Василя Фоменка про давню буковинську торбину – тайстру, і те, як майстрині школи – Олена Ясінська і Тетяна Шилюк у формі творчого діалогу знайомили дітей з процесом виготовлення своїх авторських тайстр, відтак наглядно показали, як розчісувати вовну, ткати боярок – пояс-ручку тайстри.
Діти залюбки вголос коментували свої відчуття біля спільного мистецького твору учениць школи –«Вовняного етюду», розповідали, що, на їхню думку, хотіла передати та чи та майстриня. «Розвиток емоційного інтелекту школярів - домінуючий у нинішній концепції нової української школи, - пояснила учителька початкових класів Оксана В’ячеславівна Косар. – Важливо, аби дитина самостійно дійшла певних висновків. Цей майстер-клас від школи буковинської тайстри – прекрасна атмосфера, добрий урок і суттєве доповнення до роботи наших педагогів!».
Багато учнів ЗОШ №6 відвідують гурток «Технічний дизайн» під керівництвом креативної дизайнерки Світлани Крачило. Гуртківці повсякчас підтримують творчі ідеї традиційних виставок «Вишиваний Дивотвір», беруть участь в експозиціях, готуючи тематичні колекції. Як і цього року, коли виставка була присвячена буковинській тайстрі. На нинішньому майстер-класі діти нарешті познайомилися з процесом ткання тайстри. Адже усім давно хотілося спробувати ткати власноруч!
7-Б Чернівецької ЗОШ №22 у повному складі прийшов на майстер-клас разом з класним керівником й учителькою української мови та літератури Світланою Василівною Попадюк. «Наша школа – єдина, де знайомимо дітей з основами ткацтва. Маємо вертикальний ткацький верстат - розбой. На Буковині він майже вийшов з ужитку. Тому радо скористалися майстер-класом ШБТ, аби познайомитися з горизонтальним ткацьким верстатом – кроснами. Він складнішої будови - має підніжки. Але, як бачимо, дітям цікаво його освоювати. Запевняю: усі ми – потенційні учні школи буковинської тайстри, бо хочемо відвідувати наступні майстер-класи, про які дізналися сьогодні!».
І ось восьмикласники Чернівецького ліцею №4, які прийшли на майстер-клас разом з учителькою-методисткою трудового навчання і технологій Тетяною Омелянівною Коцур. Як вправно юнаки орудували чесалкою, вичісуючи вовну, як, сидячи за ткацьким верстатом, щільно й акуратно затискали бердом черговий рядок вовняної нитки!.. Дивлячись на це, мимохіть зринала думка, що спершу ткацьке ремесло було заняттям суто чоловічим...
Олена ЧАЙКА
Проект «Школа буковинської тайстри» реалізує ГО «Вишиваний дивотвір» за підтримки Українського культурного Фонду. Партнер проекту - Учбово-методичний центр культури Буковини.