Понад три години на етнографію – так спланували свій час учні другого-четвертих класів Чернівецької загальноосвітньої школи №3 і отримали захопливу мандрівку від Трипілля до сучасності.
Дитячу етнографічну студію «Таємниці трипільської цивілізації» у КРВ «Буковинська Троя» провела для школярів завідувач науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури, кандидат філологічних наук, куратор етнографічного проекту «Спадщина» Іванна Олещук. Діти з цікавістю відкривали для себе символічну мову давніх трипільців, їх обрядовість. Засвідчили неабияку ерудицію у паралелях прослуханого матеріалу, зіставили з гуцульською та покутською обрядовими традиціями. Особливе зацікавлення викликав процес розшифрування писанкових символів (набір тематичних поштівок, що вийшли у серії «Культурна спадщина України», писанки з приватної колекції Миколи Шкрібляка).
Познайомилися школярі також із видами сучасного обрядового хліба у Кіцманському районі, лекторка розповіла дітям про боханець, калач, перепічку, жевну, пом (деревце), а також барвінковий, батьківський, поклінний, прозірний та «біганий» калачі. Приємною несподіванкою для маленьких гостей стали подарункові тістечка, «заряджені» побажаннями лекторки. «Я своє печивко мушу довезти мамі, бо тепер воно особливе», - розповіла нам одна з учасниць заняття Катерина.
Аби відчути трипільський колорит на дотик, школярі взяли участь у занятті з кераміки, яке провів Богдан Гордей (м.Кіцмань). Заняття викликало справжнє захоплення, більшість із учнів вперше пробували ліпити з глини.
На завершення юні відвідувачі познайомилися з приватною колекцією буковинських старожитностей Дарії Стасюк та Діани Новак.
«Надзвичайно приємно те, що діалог був від самого початку. Діти не просто готові сприймати одну зі складних тем – трипільська культура та її знакова мова, вони самі охоче інтерпретують знаки-символи і роблять це доволі глибоко. Якщо вони наввипередки поспішають на заняття з кераміки, якщо дві години спілкуються про етнологію (і запитання та роздуми не вичерпуються), якщо так відкрито діляться своїми асоціаціями і прочитаним на цю тему - все у нас буде гаразд. Ці діти – наше чудове майбутнє, мудре і цілеспрямоване», - каже Іванна Олещук.
До слова, одне з оригінальних визначень етнології прозвучало на студії так: «Це наука про душу країни»…
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/4040-nauka-pro-dushu-krainy-etnohrafichna-studiia-dlia-naimolodshykh.html#sigProGalleria8cdd292adb