Новини

Елементи нематеріальної культурної спадщини - сутнісна основа сучасних гуцульських традицій

69586253 1437891803015527 2976334343816871936 nУ рамках Міжнародного гуцульського фестивалю на базі Вижницького коледжу прикладного мистецтва імені В.Ю. Шкрібляка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Елементи нематеріальної культурної спадщини – сутнісна основа сучасних гуцульських традицій». Понад 40 учасників з Румунії, Києва, Одеси, Херсона, Івано-Франківська, Львова, Чернівців, а також Коломиї, Верховини, Путили в рамках своїх наукових інтересів обговорювали актуальні питання сучасної етнології, гуцульщинознавства, музеєзнавства, етнографічної реконструкції, філології, етнодизайну, туризму, але основний тематичний акцент – нематеріальна культурна спадщина Гуцульщини як складова сучасного мистецького, освітнього та суспільно-побутового дискурсів.

Організатори конференції - учбово-методичний центр культури Буковини, Вижницький коледж прикладного мистецтва ім.В.Ю.Шкрібляка, Всеукраїнське товариство «Гуцульщина», Вижницька районна державна адміністрація та Вижницька районна рада. Модерували роботу конференції директор учбово-методичного центру культури Буковини, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк та завідувачка науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури, кандидат філологічних наук Іванна Олещук.

«Сьогоднішня тема – культурна спадщина та її елементи – це направду тема глибша, і її важко окреслити у регламентованих рамках тезисного виступу. Хочеться сказати наступне: гуцули-горяни завжди були особливі своїм баченням світу, це в певному сенсі герметичне середовище, а тому чимало з того, що в інших регіонах просто зникло, на Гуцульщині становить живу традицію. Я закликаю дослідників консолідуватися – як українських, так і румунських. Адже нас з вами поєднують Карпати», - зазначила голова Бухарестської філії Союзу українців Румунії Ярослава-Орися-Любомира Колотило.

Усі елементи нематеріальної культурної спадщини, які зареєстровані на території Вижницького та Путильського районів (Буковинська Гуцульщина) і включено до обласного переліку, детально представив у виступі-презентації директор УМЦКБ Микола Шкрібляк і окреслив також орієнтовний перелік тих елементів, які становлять перспективу дослідження вже найближчим часом.

У рамках проведення конференції відбулася також презентація партнерського проекту Вижницької та Косівської районних рад «Популяризація історико-культурної спадщини Гуцульщини за межами етнорегіону шляхом збереження одягових традицій». Проект втілено за підтримки Асоціації  ОМС «ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ-УКРАЇНА" за кошти обласних рад . Присутнім продемонстрували одягові традиції Вижницького району. Варто відзначити, що познайомитися з проектом можуть і люди з вадами слуху, оскільки інклюзивна складова проекту включає адаптацію при викладі матеріалу (сурдопереклад).

«Найкращим і найдоступнішим видом донесення інформації є сурдопереклад. Адже за допомогою дактилю жестів та міміки можна передати навіть емоцію і нечуюча людина цю емоцію таки відчує.Ось і ми в даному проекті адаптували відеоматеріали для людей з вадами слуху, де поєднано і картинка (зорове сприйняття), і звук (слухове сприйняття), і головне - жестову мову. Так як жестова мова є засобом спілкування людей з порушенням слуху.

Тепер про Буковину та Прикарпаття, про їхні одягові традиції, про неймовірну красу Карпат зможе дізнатися кожна особлива людина з усієї України. В рамках проекту було розроблено відеословник, відеоекскурсії та підготовлено зразки для наочних тактильних планшетів. А також закуплено сенсорний комп'ютер, який буде супроводжувати дану виставку і міститиме всі відеоматеріали з сурдоперекладом», - розповідає експерт проекту Зоя Чебан.