Новини

"Великдень України" і традиційна культура

57584286 344431616203975 1588620746802855936 nНещодавно у Снятинському літературно-меморіальному музеї Марка Черемшини відбулася літературно-етнографічна презентація «Великдень України», етноекспертом і головним лектором якої став заслужений діяч мистецтв України, директор учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк.

Перша частина заходу була присвячена відкриттю виставки-реконструкції «Писанки» за однойменною новелою Марка Черемшини. Фотограф – Євгенія Решка (м.Снятин), модель – Поліна Кірєєва (м.Снятин). Етнографічна складова полягала у тому, що на основі відкритої приватної колекції старожитностей Миколи Шкрібляка відтворено образ дівчинки-горянки кінця ХІХ-початку ХХ століття, яка несе врочистий образ відродженої України у переломний для себе і краю загалом момент.

Друга частина імпрези - творча зустріч із Миколою Шкрібляком – мала на меті відкрити глибину семантики пасхального символу для широкого загалу. Гостем була презентована й колекція покутських писанок та набору поштових листівок із зображенням писанок, виданих у серії «Культурна спадщина України».

Етноексперт проекту «Великдень України» Микола Шкрібляк поділився враженнями від свого першого відвідання музею Марка Черемшини: "Тоді я ще був школярем-старшокласником і готувався до вистави про письменника, в якій була головна роль - Черемшини. Коли семиклассником переступив поріг цього світлого дому, тоді зустріла нас Наталія Семанюк, дружина письменника - справді промінна людина. Згодом я не раз згадував те своє знайомство з музеєм".

А далі відвідувачі заходу із захопленням поринули у світ традиційної культури українців, у який відвів їх Микола Шкрібляк глибинною фаховою розповіддю про знаки, символи і відтінки значень писанкової мови. Адже писати писанки вміє багато хто. А читати?

"Такі заходи, як сьогоднішній, надихають і наснажують. Попереду - Страсний тиждень і світло Великодня, і ми його вже відчули, побувавши на відкритті фотовиставки "Писанки" і послухавши неймовірно цікаву розповідь Миколи Шкрібляка", - зазначила радник голови Снятинської районної ради, в.о.голови творчого клубу імені Марка Черемшини Тетяна Вовк. До речі, ексклюзивно для презентації Микола Шкрібляк привіз покутянам особливий подарунок - можливість побачити 155 автентичних та авторських писанок Снятинщини.

Тонкощі лемківської писанки та її відмінність від покутської окреслила всім присутнім Анна Кирпан. Як зазначила майстриня, про лемківську культуру українці знають незаслужено мало, навіть про лемківські пісні, а про писанки - і поготів.

"Перевага лемківської писанки в тому, що вона робиться швидко, легко і опанувати цю техніку може практично кожен", - розповіла Анна Кирпан. Витравлювання і аплікаційні малюнки соломою по писанці - такі цікаві експерименти запропонувала усім зацікавленим Оксана Матійчук-Когут і своїм прикладом довела: майстерність полягає у постійному навчанні та любові до своєї справи.