Новини

Відкрилася унікальна виставка «Відродження буковинського ліжникарства»

1-1Кажуть, що хто хоч один раз переночував під справжнім ліжником – уже не знатиме, що таке сірі будні. Візерунчасті вовняні покривала з двостороннім ворсом, які колись були поширені на Слобожанщині і Поділлі, Волині і Опіллі, зараз збереглися лише в Карпатах.

Через ризик втратити буковинський різновид гуцульського ліжника наша установа написала і виграла грантовий проект «Відродження буковинського ліжникарства» за підтримки Українського культурного фонду. І одним із перших підсумкових заходів стала колоритна виставка у Чернівецькому обласному художньому музеї «Відродження буковинського ліжникарства», яка відкрилася вчора, 22 листопада.

 На виставці до уваги відвідувачів представлено 44 ліжники та 7 виробів з ліжникової тканини (сумочки, подушечки, безрукавки, доріжка) з Косівського, Верховинського районів Івано-Франківської області та Путильського району Чернівецької області. Це - автентичні ліжники, модерні інтерпретації та «новонароджені» ліжники, виткані упродовж проекту. Більшість із експонатів – приватна колекція Миколи Шкрібляка. Припускаємо, що вона є однією з найбільших колекцій ліжників України. Є в експозиції і три ліжники з фондів Чернівецького обласного художнього музею.

На велелюдному заході були присутні усі учасниці майстерні буковинського ліжникарства, яка діяла з 21 жовтня у селі Яворів Косівського району, – майстрині-менторки Ганна Копильчук, Ольга Прокоп’юк-Шкрібляк, Ганна Пасічняк та їхні учениці - майстрині з Путильського району Чернівецької області - Ганна Шпанюк, Елеонора Скидан, Алла Псарюк, а також представницькі делегації з Путильщини та Яворова.

З вітальними словами до учасників проекту і всіх присутніх звернулася заступник начальника управління культури Чернівецької ОДА Тетяна Шарагова, котра зазначила: «Ці неймовірні ліжники створили справжнє відчуття родинного затишку. Вони зігріли наші душі, подарували нам енергетику тих гір, звідки до нас приїхали, їх навіть не потрібно описувати, вони скажуть за себе самі – візерунками, енергією, світлом».

Славну столицю ліжникарства на відкритті виставки представляли (окрім самих майстринь) директор Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська ґражда», кандидат сільськогосподарських наук Василь Лосюк, Яворівський сільський голова Валерій Коцелівський, ліжникар і краєзнавець Василь Рибчук та майстри народного ткацтва Михайло Прокоп’юк і Микола Копильчук. Найкращі вітання всім присутнім адресував також уродженець Яворова, доктор філософських наук, завідувач кафедри культурології, релігієзнавства та теології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Микола Шкрібляк.

З вітальними словами від усієї гостинної Путильщини звернувся начальник сектору культури Путильської РДА Василь Нестор, котрий безпосередньо сприяв усім дослідницьким експедиціям у межах проекту «Відродження буковинського ліжникарства».

«Наш проект був надскладним, проте маємо уже перші (і чудові!) результати. Виготовлено шість гуцульсько-буковинських ліжників, зібрано солідний фотоархів як автентичних, так і фабричних зразків путильського ліжника. Ми об’їздили сотні кілометрів, поспілкувалися як з майстринями-надомницями, так і з власниками домашніх ліжникових колекцій. Сумніву немає: буковинське ліжникарство потребує відродження, і ми сподіваємося, що наш проект дасть путильському ліжникові нове життя», - зазначив ініціатор та керівник проекту «Відродження буковинського ліжникарства», директор Учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк.

«Коли наші путильські учасниці проекту зустрілися в Яворові з майстринями-менторками, із десятків запропонованих зразків вони кращі обрали серцем. І виткали це барвисте диво. У найближчій перспективі – презентація друкарської продукції за підсумками проекту – наукова книга, календар, листівки. Але найпромовистішими результатами вже сьогодні є ось ці ліжники, які зігріли та розфарбували наш сьогоднішній день, і ці чудові майстрині, які знають, як він робиться», - додала керівник науково-дослідницької експедиції у проекті «Відродження буковинського ліжникарства», завідувач науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури Учбово-методичного центру культури Буковини, кандидат філологічних наук Іванна Олещук (Стеф’юк).

Окрім знайомства з готовими виробами, усі охочі могли познайомитися і з технологічними таємницями, адже діяв майстер-клас з ліжникарства. А мистецький настрій упродовж тривалої імпрези дарував усім присутнім оркестр народних інструментів Путильського РБК.

 

 Довідкова інформація. Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, відповідно до чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.