Новини

На Заставнівщині кожна сім’я хоч раз у житті повинна стати весільними батьками

titulУ Чернівецькому музеї просто неба в неділю відбулося вже четверте обласне фольклорно-етнографічне свято «Осінь весільна».

Щороку на цьому заході відтворюють обряди та звичаї традиційного весілля того чи іншого етнографічного регіону. Цього року глядачі, які завітали до Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту, змогли ознайомитися з традиційним весіллям Заставнівського району. Варто зауважити, що спостерігати за цим весіллям приїхали навіть іноземні туристичні групи, які уперше відкривали для себе багаті буковинські традиції.

Територія музею, ошатно прикрашена, виглядала як на справжньому весіллі, звісно, була й весільна брама. При вході усіх гостей зустрічали молодий та молода, дружби та дружки. На театралізованому заставнівському весіллі були й вінчальні батьки, і весільний староста, і кухарка, і світилки…

Коли мама одягала наречену, народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Василиха» виконав відому пісню «Горіла сосна палала». А як батьки благословляли доньку барвінком, народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив «Прилипчанка» заспівав «У долину, у долину». Відтак молода запросила всіх на своє весілля. По дорозі до головної сцени глядачі могли насолоджуватися виступами народних аматорських фольклорних колективів різних районів області. Свою творчість продемонстрували народний аматорський фольклорний колектив «Дністрові серпанки» будинку народної творчості та дозвілля села Зелена Кельменецького району, аматорський ансамбль троїстих музик Вашковецької сільської ОТГ Сокирянського району, народний аматорський фольклорний колектив «Кам’янчанка» будинку культури села Кам’янка Глибоцького району, аматорський вокальний ансамбль «Берегиня» будинку народної творчості та дозвілля міста Вашківці Вашківецької міської ОТГ.

На головній фестивальній сцені всіх чекав весільний почет, тобто учасники весільного дійства із Заставнівщини. Учасників та гостей свята «Осінь весільна» привітала начальник управління культури Чернівецької ОДА, заслужений працівник культури України Віра Китайгородська.

Після цього молодий зі своїми боярами, а молода із дружками, пішли кликати на весілля своїх вінчальних батьків. У селах Заставнівщини був звичай: кожна сім’я повинна хоч раз у житті побувати саме весільними батьками. Ще казали: «йти в батьки», «бути у батьках», «брати за батьків». Велику роль на заставнівському весіллі відігравав і староста, а весільні батьки були під його особливою, так би мовити, опікою.

На старовинних музейних обійстях учасники продемонстрували, як свашки йшли до дому молодого із дарами від молодої, як на обійсті молодого їх зустрічали, як весільна матка шила вінок. Відтак молодий розгулював свій вінок: танцював з мамою, бабкою, свашками і всією родиною. Було відтворено й момент, коли матка з батьком та старостою прийшли до молодої з калачами. А також – пошиття вінка для молодої. Після цього наречена теж танцювала з рідними та свашками.

Кульмінаційним моментом стала зустріч молодят – по центру фестивального поля. Разом з гостями вони пішли за святковий стіл, що був розміщений на сцені. Тут молодят вітали рідні, вінчальні батьки, старости… А ще по-особливому було відзначено весільну кухарку. Вітали молодих й відомі аматорські колективи краю: народний аматорський оркестр народних інструментів «Полонина» Путильського районного будинку культури, народний аматорський ансамбль народного танцю "Черемшина" будинку народної творчості та дозвілля міста Вашківці, народний аматорський ансамбль народного танцю «Юність» та народний аматорський вокальний ансамбль "Козацька берегиня" Центрального палацу культури м. Чернівців, зразковий аматорський ансамбль гармошкарів будинку культури по дозвіллю та відродженню народних традицій Недобоївської об’єднаної територіальної громади Хотинського району. Коли матка покрила голову молодої хусткою, молодий та молода попросили у батьків благословення на довге і щасливе життя.

Загалом, автентичні обряди були відтворені зі співами і танцями народних аматорських колективів Заставнівнщини та з інших районів області. Гарне осіннє свято своєю творчістю прикрасили: аматорські колективи Заставнівського району – народний аматорський театр фольклору "Оберіг" Заставнівського районного палацу культури, народний аматорський фольклорно-етнографічний колектив "Веселі молодички" будинку фольклору села Звенячин, аматорський фольклорний колектив "Родина", аматорський колектив народного танцю «Юрківчанка» будинку народної творчості та дозвілля села Юріківці, зразковий аматорський колектив народного танцю «Струмочок» будинку культури села Кадубівці, народний аматорський фольклорний колектив «Кумоньки» центру дозвілля села Веренчанка, ансамблю народної музики працівників культури «Заставнівські музики».