Новини

Плетіння вінка, калач з медом і танець із кухаркою

Плетіння вінка, калач з медом і танець із кухаркою

“Осінь весільна” - третє обласне фольклорно-етнографічне свято покаже гуцульське та бессарабське весілля.

1 жовтня, о 13.00, у музеї просто неба, одружуватимуться гуцул із Путильщини та бессарабка із Кельменецького району - звісно, не по-справжньому, а театралізовано. На святі “Осінь весільна” будуть відтворені всі традиційні обряди гуцульського та бессарабського весілля, які супроводжуватимуться співом та танцями народних аматорських колективів двох районів. Гостей весілля чекатимуть частування калачами з медом. А ще всіх бажаючих навчать на майстер-класі виготовляти та прикрашати весільні калачі. У відтворенні гуцульсько-бессарбського весілля візьмуть участь майже дві сотні учасників.

Учбово-методичний центр культури Буковини вже втретє проводить фольклорно-етнографічне свято “Осінь весільна”. Воно незмінно відбувається у Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту (вул. Січових Стрільців, 38-б). Відродження буковинського колориту автентичної весільної обрядовості має важливе пізнавальне й виховне значення, особливо для розвитку молоді, вважають організатори.

Слід відзначити, що “Осінь весільна” – це не нове свято, яке народилося три роки тому, а відроджене. Наприкінці 80-х років минулого століття свято весільної обрядовості заснував у Чернівцях відомий етнограф та фольклорист, завідувач кабінету УМЦКБ Авксентій Яківчук, якого не стало у 2006-му році.

- На першому святі “Осінь весільна” у 2015 році ми відтворили чотири весілля нашого краю, - розповідає Микола Шкрібляк, директор учбово-методичного центру культури Буковини, етнограф. – Це були гуцульське, румунське, українське та бессарабське весілля. Все вийшло дуже колоритно, але чотири весілля – це багато, і увага глядачів губиться. І вже на другій “Осені весільній” ми вирішили показати лише два обряди весілля – українського та румунського. І такий варіант нам видався найвдалішим. Цього року чернівчани та гості міста побачать гуцульсько-бессарабське весілля. Наша головна мета – це максимально відтворити весільні обряди. Мають бути три складові: правдивість, колорит та енергетика. Якщо не буде цих трьох компонентів, то навіть найпрофесійніші колективи по-справжньому не передадуть обряду.

Вхід у музей прикрашатимуть два весільні деревця – така традиція у гуцулів. А на фестивальній толоці буде весільна брама. Свято розпочнеться весільною ходою від брами. Спочатку йтиме наречений з почетом, музиками та гостями, а за кілька хвилин – наречена зі своїми гостями. Вони йтимуть кожен на своє обійстя, де продовжиться весілля. Усі обряди супроводжуватимуться виступами народних аматорських колективів. З кожного району – Путильського та Кельменецького,- приїде по вісім колективів.

Ведучих на святі не буде. Точніше сказати, ці ролі візьмуть на себе два весільних старости. Першим старостою буде директор Дихтинецького будинку культури Микола Гавриленко. Другим – Василь Кривий із Кельменців, відомий журналіст та знавець місцевих народних традицій.

На святі відтворять, зокрема, такі обряди бессарабського весілля: пошиття вінка нареченої, хід до церкви, викуп молодої, розгулювання і ламання калачів під супровід духового оркестру, покривання молодих, частування кухарки, танець сватів, танець бабусі із килимом… Та, зокрема, такі обряди гуцульського весілля: клоніння вінка молодому, перев’язування рушниками дружбів, вінчальних батьків та маток, проща молодого до рідних батьків, ламання калача після вінчання, танець молодого з дружбами, викуп молодої, знімання вінка, танець з кухаркою...

Паралельно із весільним театралізованим дійством, на території музею триватиме ярмарок майстрів народних ремесел, працюватимуть заклади громадського харчування та ігрові майданчики для дітей.

1 жовтня, у день проведення свята, до музею народної архітектури та побуту з 11.30 до 18.00 додатково курсуватимуть тролейбуси маршруту №4, адже свято закінчиться о 18-й годині.

(На світлинах – свято «Осінь весільна» 2015 року).