Новини

Артисти із Чернівців виступили для українців Молдови

Творча делегація з Буковини вже вчетверте із концертом відвідала сусідню Молдову – на запрошення Спілки українців Молдови. Чернівецькі колективи “Козацька берегиня”, “Колорит” та співачка Ірина Стиць зібрали у місцевому Будинку культури справжній аншлаг.

Наші митці провели у селі Стольнічени Єдинецького району всього один день. Але вражень привезли на увесь рік! Кожен приїзд артистів із України для місцевих жителів – справжнє свято. Це дає їм змогу наче побувати на рідній землі пращурів.

Село Стольнічени - майже повністю українське село у Молдові. На жаль, із російською школою, але відрадно, що у побуті як дорослі, так і діти, не розгубили рідної української мови. Чернівецькі артисти відвідали це село на запрошення Спілки українців Молдови “Заповіт”, яка знаходиться у м. Бєльц. Координатор цих поїздок - Учбово-методичний центр культури Буковини, зокрема його директор Микола Шкрібляк.

21 вересня, на свято Різдва Пресвятої Богородиці, у Стольніченах день храму. Сюди з’їхалися сусіди з навколишніх сіл, найбільше – з українських. А ще завітало керівництво Спілки українців Молдови та представники Єдинецької райдержадміністрації. У місцевому будинку культури зал був переповнений. Тут чернівчани виступали більше години. Місцеві жителі влаштували справджні овації для наших артистів. А це – народний аматорський фольклорний гурт “Козацька берегиня” Центрального палацу культури м. Чернівців (керівник Тамара Коваль), аматорський ансамбль народного танцю “Колорит” Булинку культури мікрораойну «Роша» м. Чернівців (керівник Володимир Долгий). Окрасою концерту став виступ відомої чернівецької співачки, заслуженої артистки України Ірини Стиць.

- Люди і дякували, і плакали, і запрошували приїжджати щороку, - розповідає Микола Шкрібляк. – Такі творчі поїздки у Молдову відбуваються з 2015 року. Громадська організація “Спілка українців Молдови” діє вже більше десяти років, своєю роботою вона досить відома серед тамтешніх українців. Спілка звернулася до голови Чернівецької облдержадміністрації із проханням про співпрацю, обмін творчими делегаціями, зустріч з українцями, які там живуть. Двічі ми побували на відкритті новорічно-різдвяних свят. Наші кращі народні аматорські колективи колядували і щедрували на головній площі Бєльц.

У селі Стольнічени аматорські колективи Чернівецької області вперше побували у вересні минулого року – саме на храмове свято. Тоді сюди приїхала велика творча делагація із Вижницького району. Цього ж року до українців у Молдові завітали колективи чернівецькі. До слова, ця поїздка стала можливою за сприяння Чернівецької облдержадміністрації, яка виділила кошти на транспорт.

Дуже цікава історія самого села Стольнічени. Його первісна назва – Стоначали. Йдеться про сто людей, які приїхали із села Комарів Кельменецького району і оселилися у розлогій долині, заснувавши там село. Один із успішних мешканців Стольнічен пан Дмитро Тимошко завжди додає, що у цьому селі є також багато вихідців ще з одного села Кельменеччини – Вартиківців. Власне, звідти його предки.

Примар села Марія Кожуленко щоденно піклується про розвиток села. Приміром, всього за рік місцевий будинок культури значно оновився, як і площа біля нього. Село насправді дуже охайне і впорядковане. Адже до кожного храмового свята тут готуються особливо. Бо приїзду гостей у Стольніченах завжди чекають з радістю.