Новини

Вечір-дует Лариси Бережан та Іванни Стеф’юк

22 червня в Учбово-методичному центрі культури Буковини відбувся творчий вечір-дует автора-виконавця Лариси Бережан та письменниці Іванни Стеф’юк. Назва заходу «Чорно-білим кольором»  від самого початку вказала на те, що йтиметься про філософське значення символіки чорного та білого, про природу контрастів та про єдність протилежностей.

У виконанні Лариси Бережан прозвучала співана поезія на слова Ліни Костенко, Миколи Бучка, Світлани Кирилюк, Олени Теліги, Василя Кухти та інших українських письменників. «Ті твори, які сьогодні звучали, я виконую рідко, хоча вони мені близькі. За настроєм це – світлий сум, або ж якщо мінор – то все рівно динамічний. Іноді важко однозначно кваліфікувати твір як мажорний чи мінорний, адже настрій – річ надзвичайно делікатна. Чорне і  біле тут плавно переходять одне в одне», - зазначає Лариса Бережан.

Говорячи про філософські аспекти прочитання чорного та білого, Іванна Стеф’юк зазначає, що саме на прикладі цих двох кольорів можна чітко усвідомити, наскільки все умовно в цьому світі і наскільки базові речі можуть кардинально змінитися: адже історично в дохристиянській Україні білий був поминальним, траурним, а чорний уособлював родючість і енергію. В традиції наступних століть (і до сучасності) з точністю до навпаки: чорний – траур, білий – незайманість, чистота. Зрештою, на почерговій зміні світла і темряви тримається доба зі своєю зміною дня і ночі, на цьому тримається світ.

Усі виконувані твори за колористикою тексту були дотримані в чорно-білій гамі, і абсолютна більшість із них – нові твори.

«Такі зустрічі, як сьогоднішня, спонукають до роздумів, - розповідає письменник, професор філології Чернівецького національного університету Богдан Мельничук. Невипадкова і дата проведення: адже саме в ці дні – пора літнього сонцестояння, коли світла у добі і житті значно більше, ніж ночі, темряви. Тож я щиро бажаю, хай у житті всіх, хто має стосунок до цього заходу, буде більше світла. І пані Ларису, і пані Іванну знаю давно – це мої учениці, обидві вони поряд із творчою іпостассю реалізували себе в науці, зокрема – в літературознавстві. І сьогоднішній їхній тандем чітко показав,  що світ творчості надзвичайно тонкий, а такі вечори – вдалий експеримент, який повинен мати продовження».

«Культурне, літературно-мистецьке життя краю – справді особлива сфера, і ми тішимося, що сьогоднішній вечір був побудований на синтезі мистецтв. Адже, говорячи мовою сучасності, саме такий формат є одним із найперспективніших – проекти на стику мистецтв», - зазначив директор УМЦКБ, заслужений діяч мистецтв  України Микола Шкрібляк.