«Червона рута» - фестиваль молодості й надії
У минулому сторіччі «Червона рута» двічі сколихнула Україну – вперше як пісня у 1970-му році, а вдруге – у 1989 році як фестиваль української пісні. Відтоді «Червона рута» стала символом справжньої української пісні – і сучасної, і народної. І якщо буковинці сподівалися, що «Червона рута» отримає постійну прописку у Чернівцях, то організатори конкурсу вирішили по іншому. Починаючи з 1989 року фестиваль мандрує Україною і лише відбіркові тури відбуваються в обласних центрах, зокрема й у нас.
10-11 листопада 2012 року відбувся обласний відбірковий конкурс ХІІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» у м. Чернівцях. УМЦКБ взяв на себе всю організаційну та підготовчу роботу у проведенні відбіркового туру на Буковині.
- Щоразу ми переживаємо, чи буде достатньо учасників конкурсу, - зазначила завідувач кабінету методики розвитку традиційних жанрів, методист вищої категорії Зірка Кудрик. – Однак і цього разу ми пересвідчилися, що у молоді не пропав інтерес до конкурсу. Навпаки –цьогорічний відбірковий тур відзначився чималою кількістю учасників, зокрема у номінації «поп-музика». Ми отримали 48 заявок, щоправда на конкурс змогли приїхати не всі. Крім того, всі учасники взяли участь у «Червоній руті» вперше. Вони, до речі, продемонстрували достатньо високий рівень виконавської майстерності.
У номінації «популярна музика» взяли участь 43 виконавці з усіх районів області (окрім Герцаївського) та м. Чернівців. Переможцем стала Аліна Якимчук з с. Товтри Заставнівського району. До складу резервістів зараховано Олександра Фочука з с. Іспас Вижницького району, Тетяну Банар з с. Ленківців Кельменецького району, Тетяну Герасимчук з смт. Кельменців, Дану Чеуку з м. Новоселиці, Лілію Порушник, Ольгу Масович з с. Веренчанки Заставнівського району, Олександру Іонашку з с. Їжевці Сторожинецького району, Вікторію Хухлей з м. Чернівців.
Особливе місце у конкурсній програмі посідає номінація «рок, акустична та інша музика». Тут змагалися одинадцять гуртів з міст Чернівців та Сокирян. Переможцем став чернівецький гурт «Сіксід». До резерву увійшли рок-гурти «Пора змін» з м. Чернівців та «Енкор» з м. Сокирян.
«Червону руту» неможливо уявити без автентичної музики і пісні. Завідувач кабінету дослідження і методики розвитку фольклору та етнографії, методист вищої категорії Ольга Магдюк зазначила:
- Фестиваль завше виявляв молоді таланти. Він є творчим стимулом і для молодих виконавців, і для збирачів фольклору. Водночас, до автентичного фольклору належить ставитися з обережністю та повагою. Важливо не тільки відшукати знавця обрядових дійств, народних пісень тощо, але й правильно їх почути, записати, розшифрувати і представити широкій публіці. І лише тоді автентичний твір займе гідне місце у сучасній українській музичній культурі».
У номінації «український автентичний фольклор» від Чернівецької області заявили про себе 15 учасників – колективи та окремі виконавці, виступило – 13. У своїх виступах вони відтворили широку палітру автентичного музично-пісенного фольклору краю та обрядових дійств.
На належному виконавському рівні виступили фольклорні колективи «Криниченька» з с. Шишківці Кіцманського району, який відтворив обряд «Буковинське весілля», «Калинонька» з с. Коболчин Сокирянського району з фрагментом обрядового дійства «Весняні великодні забави», «Павуники» з с. Лівинці Кельменецького району з фрагментом обрядового дійства весняних забав та ігор.
Солісти-вокалісти Яна Мишковська (с. Южинець Кіцманського району) та Дарина Лотоцька (м. Новодністровськ) виконали автентичні народні пісні, балади, записані від старожилів своєї місцевості. Соліст-інструменталіст Марк Павлюк (м. Чернівці) з успіхом відтворив грою на скрипці старовинні буковинські, гуцульські народні мелодії, а соліст-інструменталіст Юрій Євдощак (с. Довгопілля Путильського району) продемонстрував неповторні гуцульські мелодії на народних традиційних інструментах – дримбі, телинці, рожку та скрипці.
Під час обласного відбіркового туру на сцені виступили й гості фестивалю. Весільний обряд «Вінкоплетини» відтворив народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегиня» Народного Дому с. Звенигород Пустомитівського району Львівської області. Соліст-інструменталіст з с. Долішнє Залуччя Снятинського району Івано-Франківської області продемонстрував присутнім музичний автентичний фольклор Гуцульщини віртуозною грою на цимбалах.
А переможцями обласного відбіркового туру ХІІІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» у номінації «автентичний фольклор» стали: Марк Павлюк - соліст-інструменталіст (скрипка) м. Чернівці, Юрій Євдощак - соліст-інструменталіст (народні традиційні інструменти) с. Довгопілля Путильського району, Зіновій Шкурган - соліст-інструменталіст (цимбали) с. Долішнє Залуччя Снятинського району Івано-Франківської області, Яна Мишковська - солістка-вокалістка с. Южинець Кіцманського району, фольклорний колектив «Криниченька» с. Шишківці Кіцманського району, народний аматорський фольклорний ансамбль «Берегиня» Народного Дому с. Звенигород Пустомитівського району Львівської області.
У резерві – Дарина Лотоцька – солістка-вокалістка з м. Новодністровська, фольклорний колектив «Калинонька» з с. Коболчина Сокирянського району, фольклорний колектив «Павуники» з с. Лівинців Кельменецького району.