Новини

Ігорю Буркуту - 70!

Ігорю Буркуту – 70!

У ці весняні дні своє славне 70-ти річчя святкує науковець, публіцист, педагог та громадський діяч Ігор Григорович Буркут.

Відомий історик та політолог Ігор Буркут вже понад двадцять років викладає і для слухачів курсів підвищення кваліфікації працівників культури та мистецтва при учбово-методичному центрі культури Буковини. Завжди цікаві та змістовні лекції він проводить для клубних, бібліотечних та музейних працівників, а також викладачів музичних і художніх шкіл краю.

Щиро вітаючи з ювілеєм, бажаємо Ігорю Григоровичу здоров’я і добра, творчої наснаги на багато літ щасливого життя!

Колектив учбово-методичного
центру культури Буковини

Сторінки біографії

Ігор Григорович Буркут народився 24 березня 1947 року в селі Дудукалівка Єгорлинського району Ростовської області (Росія). Його предки переселилися на Північний Кавказ (тікаючи від безземелля) з Гуцульщини, з села Буркут (це село знаходиться в сучасній Івано-Франківській області). Дід Ігоря Григоровича — Олексій при оформленні документів взяв собі за прізвище назву свого села. Батько, Буркут Григорій Олексійович, був учасником Другої Світової війни, мав декілька поранень, останній раз дуже важке. Його виходила медична сестра воєнного госпіталю Марія, в 1945 році Григорій Олексійович і Марія Іванівна одружилися, у 1947 році у них народився син Ігор. Мама Ігоря Григоровича Буркута мала польське коріння. Її батько, Ян Ернестович Валішевський, належав до відомого польського роду. За участь у польському повстанні 1863 року проти російських загарбників Валішевських заслали до Сибіру і позбавили усіх прав. На момент народження сина Ігоря Григорій Олексійович, який після демобілізації з армії продовжив навчання, разом з дипломом про закінчення Вчительського інституту (надавав неповну вищу освіту) отримав пропозицію переїхати в Тернопільську область. Родина Буркутів перебралася в місто Чортків, де батько почав працювати інспектором районного відділу народної освіти. В Чорткові минули дитячі та юнацькі роки Ігоря, тут він навчався до восьмого класу в місцевій школі № 2. На жаль, важко захворів батько, хлопцеві треба було готуватися до самостійного життя, і він вступає в Чортківське медичне училище. Після закінчення училища працював в лабораторії, готувався до вступу в університет. У 1968 році став студентом заочного відділення історичного факультету Чернівецького державного університету, через три роки перевівся на стаціонар. Спеціалізувався з історії України, насамперед — історії західноукраїнських земель. Його становленню як історика-науковця сприяли викладачі В. М. Курило, І. М. Тодорович, З. Ф. Пенюк, Анатолій Колодний, Микола Чурилов та інші. А ще: багатюща університетська бібліотека, фонди обласного державного архіву. Навчаючись на останньому курсі, Ігор Буркут влаштувався на роботу у Чернівецький краєзнавчий музей, після отримання диплома залишився там на постійну роботу, через деякий час перейшов на роботу на кафедру всесвітньої історії Чернівецького університету. Крім педагогічної, Ігор Буркут багато займався науковою діяльністю, вступив на заочне відділення аспірантури.

У 1978 Ігоря Буркута зараховують молодшим науковим співробітником у Чернівецький відділ інституту історії АН УРСР, в 1985 році він захищає кандидатську дисертацію, присвячену політиці СФРЮ в галузі науки, стає старшим науковим співробітником. У 70-80 роках Ігор Григорович чимало уваги приділив лекторській роботі в товаристві «Знання» і Товаристві охорони пам'яток історії та культури. Серед тодішніх лекторів товариства «Знання» були дуже талановиті люди, особливо виділявся серед них видатний педагог і науковець Анатолій Миколайович Добрянський. З кінця 70-х рр. Ігор Буркут почав регулярно дописувати до чернівецьких газет. Восени 1988 року було створено товариство «Оберіг», лідерами якого стали поет Микола Бучко, журналіст Ігор Чеховський, викладач університету Марина Романець-Комолова та деякі інші. Серед керівників «Оберегу» був й Ігор Буркут, а серед активістів — актор і режисер Василь Вовкун, художник Олег Любківський, громадський діяч Володимир Старик та багато інших. Паралельно з «Оберегом» і в тісному контакті з ним діяло громадське об'єднання «Січ», в роботі якого брали участь молоді поети і прозаїки Сергій Пантюк, Василь Кожелянко та інші. Вони взяли активну участь у створенні Народного Руху України, на установчому з'їзді якого у вересні 1988 року у Києві був присутній й І. Г. Буркут. Із загостренням політичної боротьби в суспільстві він активно включився в діяльність на боці демократичних сил. Разом з однодумцями ініціював створення Демократичної партії України, першим очолив чернівецьку міську організацію ДемПУ. Практична діяльність у царині політики мала велике значення для кращого розуміння тих політологічних проблем, котрі досліджував І. Г. Буркут. Хоча громадсько-політична робота займала все більше часу, Ігор Григорович встигав ще вести наукові дослідження і викладати в Чернівецькому державному університеті.

Перша половина 90-х рр. виявилася дуже плідною у журналістській та публіцистичній діяльності Ігоря Григоровича — він стає членом Національної спілки журналістів України, видає книгу, присвячену історії українських збройних сил 20-го сторіччя. Головна увага досліджень Ігоря Буркута у другій половині 90-х років концентрувалася на вивченні політичного життя України та ряду інших країн. У цей період, крім роботи на різних кафедрах історичного факультету Чернівецького університету, він плідно працював у чернівецькому відділі Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАНУ, Чернівецькому регіональному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, керівників державних підприємств, установ та організацій, навчально-методичному центрі культури Буковини, Інституті післядипломної педагогічної освіти.

Протягом багатьох років, крім написання і публікації окремих різнопланових книг, одноосібно і в співавторстві (віддаючи перевагу практично спрямованим, емпіричним дослідженням широкого кола важливих історичних і політичних питань), крім публікації сотень статей в газетах і журналах, Ігор Буркут регулярно виступав на різних каналах радіо і телебачення (місцевого, республіканського, ВВС, «Свобода» та інших).

Особливо цінна та частина творчого доробку Ігоря Буркута, яка охоплює його буковинознавчі розвідки. Вони торкаються дискусійних питань формування краю, його етнонаціональної специфіки, діяльності владних інституцій, внеску провідних діячів в українську та загальноєвропейську культуру. Діяльність Ігоря Григоровича Буркута — праця науковця та публіциста, непересічного педагога та лектора, отримала громадське визнання та відзначена багатьма нагородами. Серед них - ювілейна медаль «20 років незалежності України» (2011), медаль «За заслуги» (1996), «Хрест Заслуги» (2006), звання «Лицар слова» -2007, відзнака «За заслуги» Чернівецької ОДА.