Новини

«Збереження та розвиток традиційної обрядової культури Буковини»

12 жовтня у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва учбово-методичного центру культури Буковини відбулася прес-конференція на тему: «Збереження та розвиток традиційної обрядової культури Буковини». У ній взяли участь директор УМЦКБ, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк, т.в.о. директора Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту Василь Павлюк, начальник управління культури Чернівецької міської ради Юлія Сафтенко.

Основна увага була приділена проведенню обласного фольклорно-етнографічного свята «Осінь весільна», яке у зв’язку з несприятливими погодними умовами організатори вирішили перенести з 16 на 23 жовтня.

         Присутніх журналістів особливо цікавив формат проведення свята, який цього року буде особливим, оскільки дві етнічні традиції весільної обрядовості на Буковини, - українська та румунська будуть відтворені на окремих обійстях музею. На фестивальному полі два яскраві та колоритні весілля зіллються в одне, бо ж молодим буде хлопець з села Ропча Сторожинецького району , а молодою – дівчина з Южинця на Кіцманщині.

         Загалом у весільному дійстві візьмуть участь 15 кращих аматорських колективів області.

 

Довідково

 

Створений у 1940-му році Будинок народної творчості (нині - Комунальний учбово-методичний центр культури Буковини) протягом 75-ти років діяльності основним своїм завданням завжди ставив збереження культурної спадщини Буковини – нематеріальної та матеріальної духовної скарбниці краю, зокрема відродження самобутньої традиційної обрядовості усіх етносів, які населяють Чернівецьку область.

  Протягом останніх років уся навчальна, методична, організаційна, інформаційно-видавнича робота УМЦКБ спрямовувалася на формування цілісної довгострокової проектної роботи з метою досягнення системних результатів збереження культурної спадщини від сільських клубних закладів і аматорських колективів – до міських палаців культури та широко розгорнутої роботи у цьому напрямі в самому центрі культури Буковини. Тому творчий колектив установи не тільки проводить традиційні культурно-мистецькі заходи чи організовує нові, а насамперед ставить за мету, аби вони були частиною, початком чи підсумком окремих програмних завдань збереження, пропагування та розвитку культурних надбань буковинців.

  З метою підвищення виконавського рівня та підтримки аматорських колективів, які своєю творчою діяльністю бережуть кращі зразки культурної спадщини краю, УМЦКБ проводить низку фестивалів, конкурсів, свят та культурно-мистецьких акцій, щоразу удосконалюючи та змінюючи сценарну канву, збагачуючи її формами оригінального втілення обрядів, традицій та звичаїв, пісенно-музичного, хореографічного матеріалів, запозичених із фольклорно-етнографічних записів на теренах краю.

Протягом року УМЦКБ на території Чернівецького обласного музею народної архітектури та побуту проводить чотири фольклорно-етнографічні свята, які пов’язані з чотирма основними традиційними циклами обрядової культури краю: обласне театралізоване фольклорно-етнографічне свято виконавців традиційних зимових звичаїв та обрядів «Від Різдва Христового до Йордану», обласне фольклорно-етнографічне свято «Христос Воскрес! Воскресне Україна!», Міжнародний фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі», обласне фольклорно-етнографічне свято «Осінь весільна» (започатковане в 1988 р., відроджене в 2015 р.).

Для учнів музичних шкіл та шкіл мистецтв проведено обласне свято дитячої творчості «Народні мотиви – джерело національної музичної культури», обласний конкурс «Народні звичаї та обряди - духовний скарб українського народу», обласний конкурс вокальної музики «Пісенний вернісаж», обласний конкурс вокально-хорових колективів «Різдвяний подарунок».

За сприяння УМЦКБ в організаційній та методичній роботі 12 закладів культури області реорганізовано у будинки фольклору, клуби відродження національної спадщини, національного відродження, національних культур (Глибоцький, Герцаївський, Кіцманський, Заставнівський, Сторожинецький, Хотинський райони).

Важлива частина роботи Центру зосереджена на закладах культури області, де діють любительські об’єднання з питань фольклорної спадщини (34), а також на діяльності фольклорних та фольклорно-етнографічних колективів, які працюють над відродженням, збереженням нематеріальної культурної спадщини краю (262), 31 з них носить почесне звання «народний аматорський».

Сьогодні така інноваційна форма роботи УМЦКБ щодо збереження обрядової культури краю стала предметом зацікавлення та вивчення досвіду центрами народної творчості сусідніх областей – Хмельницької, Вінницької, Івано-Франківської, Тернопільської та мистецьких кіл з Румунії, Молдови, Польщі, Угорщини, Білорусі, з якими останнім часом УМЦКБ розширює творчу співпрацю.