Новини

У світі народної вишивки

 

Відбулася ХIV обласна виставка «Вишиваний дивотвір, 2016», присвячена 115-ій річниці від дня народження геніального буковинського художника-орнаменталіста Георгія Гараса.

Ця знаменна дата на мистецькому календарі Буковини надихнула організаторку виставки, директорку крамниць для рукоділля торговельної мережі «Санта» Одарку Кучеряву на оригінальні проекти, які засвідчили велику шану геніальному  майстру з Вашківців. Найперше подбала, аби розкішний альбом «Світ української вишивки. Феномен Георгія Гараса», виданий родиною Сивуляків у Львові 2008 року, став настільною книгою для учасників цьогорічного «Вишиваного дивотвору». По різдвяних святах розпочалися майстер-класи для вихованців дитячої студії, якою керує модельєр-дизайнер Світлана Крачило. Діти віком від 4 до 10 років перемальовували на тканину візерунки з цього видання. Колективна робота «Ми і Гарас», а це кілька рядів маленьких подушечок, зайняла чільне місце в експозиції.

Зацікавила Одарку Іллівну й документальна повість «Вічні скарби Георгія Гараса» завідувачки науково-методичного відділу Чернівецького обласного краєзнавчого музею Євдокії Антонюк-Гаврищук. Оскільки редагувала цю книгу завідувачка відділу культури та національного відродження газети «Буковина» Людмила Черняк, попросила її підготувати коротку інсценізацію. Під час урочистого вернісажу сценки за цією книгою відтворили постійні учасники «Вишиваного дивотвору». В ролі Георгія Гараса виступив заслужений майстер народної творчості України, знаний художник-орнаменталіст Михайло Покиданець. Його дружину Одокію зіграла авторка інсценізації, а їхніх дітей – Наталку і Михайлика – Владислава Штефанишина та Назар Геруш. Це учасники дитячої студії «Казковий світ», якою керує заступник художнього керівника Чернівецької обласної філармонії, композиторка Неля Марковська. За науковця музею була лауреатка обласної премії імені Г.Гараса Олена Чайка.

Понад тридцять майстрів працювали над колективним творчим проектом «Обрус Гараса», який подарували художньому музею (авторка ідеї – Олена Чайка). На початку 80-х вона, як випускниця Львівського університету, почала працювати в тогочасній  «Радянській Буковині». Завдяки журналістській роботі відкрила для себе дивовижну красу орнаментів майстра і не один рік дрібним хрестиком вишивала чотири ясики за його малюнками. Наразі запропонувала вишивальницям на свій смак вибрати фрагменти узорів із львівського видання й відтворити їх на клаптиках полотна. Активно підтримали проект працівники обласного телерадіокомітету «Буковина», яких згуртувала на добру справу заслужена журналістка України Валентина Бондар. Відтак підготувала сюжет про мистецьку толоку в «Санті», де зшивали святкову скатертину. Це святкове дійство буковинці змогли побачити на блакитному екрані у день відкриття виставки.

Нинішній «Вишиваний дивотвір» зібрав понад сім десятків авторів, які підготували більш ніж три сотні робіт, створених у різних вишивальних техніках. У цьому багатобарвному розмаїтті особливо виділялися роботи, виконані за орнаментами Георгія Гараса. Колекцію герданів підготувала науковий працівник художнього музею Ольга Денисова. Учень Чернівецького вищого професійного училища №3 Юрій Антонюк використав яскраві узори майстра в колекції модних сучасних аксесуарів для чоловіків «Мрія, яку ви можете собі дозволити». Вишиті краватки, метелики і гарасівки  продемонстрували його товариші по навчанню Віктор Сурін та Андрій Товпич, Назар  Геруш і Роман Лучик. Не зрадила своїм уподобанням шанувальниця Гарасового доробку, колишня вчителька Лариса Канюк. В центрі експозиції розмістився триптих лауреатки обласної літературно-мистецької премії імені С.Воробкевича Людмили Черняк за орнаментальними композиціями вашківецького майстра під назвою «Гостини у Георгія Гараса». А вишивальниця Ганна Бугай вишила портрет митця і подарувала його художньому музею.

Учасників «Вишиваного дивотвору, 2016» привітали і нагородили начальник інформаційно-аналітичного відділу обласної ради Валерій Унгурян, заступник Чернівецького міського голови Володимир Середюк, директор учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк, директор художнього обласного музею Інна Кіцул та інші. «Санта» відзначила всіх авторів оригінальними сувенірами та купонами на 10-відсоткову знижку в крамницях рукодільної мережі. Їм запропонували фотосесію біля власних робіт, колективні світлини на згадку про незабутнє дійство та поїздку до музею-садиби Г.Гараса.

На Вербну неділю, 24 квітня, о ранковій порі учасники «Вишиваного дивотвору» виїхали до Вашківців. Спочатку побували на святковій службі в церкві Свято-Аннинського жіночого монастиря, а звідти з освяченими гілочками верби та магнолією сорту кобус великий кущовий, яка цвіте білими квітами-бантиками, приїхали до меморіального будинку вашківецького майстра. Там і посадили молодий кущ, вирощений у Ботанічному саду, а відтак зайшли до світлиць, в яких зберігаються оригінали розкішних диво-орнаментів. Під час цієї незабутньої екскурсії вишивальниці побачили феноменальний творчий доробок Георгія Гараса, який вони з великим захопленням відтворюють на сорочках, рушниках, серветках, ясиках, картинах та побутових речах.  

Людмила ЯНУШЕВСЬКА