Новини

«Шевченківські думки в мистецьких узорах»

Працівники учбово-методичного центру культури Буковини постійно поглиблюють співпрацю зі своїми колегами у різних куточках нашої держави.

У рамках обмінних виставок, започаткованих позаминулого року, 18 березня в світлиці Вінницького обласного центру народної творчості відкрилася виставка вишивки знаного чернівецького митця, заслуженого майстра народної творчості України Михайла Григоровича Покиданця під назвою «Шевченкові думи в мистецьких узорах».

Відкрила виставку директор Вінницького ОЦНТ, заслужений працівник культури України Тетяна Цвігун. Цікаво розповідав про творчий та життєвий шлях майстра, про таємничі знаки-символи української народної вишивки в роботах Михайла Покиданця директор УМЦКБ, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк. Привітали Михайла Покиданця з нагоди відкриття персольної виставки на Поділлі голова Вінницького обласного осередку НСМНМУ, заслужений майстер народної творчості України Іван Горобчук, старший науковий співробітник Вінницького обласного краєзнавчого музею Лідія Гальчевська, мистецтвознавець Вінницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Журунова, заслужений майстер народної творчості України Галина Данилюк.

Піснярка Зоя Красуляк подарувала майстру власну пісню «Роки – то мої рушники», а поетеса, депутат Вінницької обласної ради Жанна Дмитренко присвятила йому вірш. Усіх присутніх потішили своїм виступом учасники вокального ансамблю «Перлина» Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича.

Михайло Григорович Покиданець – заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат обласної премії ім. Г. Гараса. Народився 6 жовтня 1939 року в селі Гаї Розтоцькі Зборівського району Тернопільської області. Мешкає та працює у Чернівцях.

Творча біографія митця дуже багата. У 1961 році закінчив Львівський державний університет ім. І. Франка (географічний факультет). Чотири роки навчався на хореографічних курсах при Львівському театру опери та балету і танцював у знаменитому ансамблі «Галичина». Згодом, працюючи в селищі Верховина на Івано-Франківщині, у складі аматорського танцювального колективу лісорубів знявся в фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Саме зустріч з Параджановим, великий інтерес кіномитця до гуцульського краю, його звичаїв та обрядів, вишуканого народного одягу, справили на молодого вчителя велике враження і стали поштовхом до його подальшої творчої діяльності.

Михайло Покиданець нині має одну з найбільших в Україні колекцій візерунків народної вишивки Поділля, Гуцульщини, Бойківщини, Лемківщини, Покуття й Буковини (понад 4 тисячі екземплярів). Найстарша з них датована XVІ століттям.

У своїй творчості митець використовує як давні народні традиції, так і сучасні тенденції вишивки. Розробки візерунків для вишивання Михайла Покиданця опубліковані у відомих журналах «Народна творчість та етнографія», «Україна», «Наш дім», «Краса і мода», «Жінка» та ін.

Михайло Григорович – активний учасник міжнародних та всеукраїнських виставок. Його персональні виставки відбувалися у Києві, Тернополі, Харкові, Мінську та Сочі. Першу свою персональну виставку він презентував у місті Вінніпег (Канада) ще у далекому 1989 році.

Експозиція виставки «Шевченківські думки в мистецьких узорах», що нині представлена у Вінниці, складається з творів, серед яких унікальні вишиті рушники, які інтерпретують шевченківські образи «Кобзаря». Доповнюють експозицію вишиті сорочки, рушники, серветки, більшість візерунків до яких розробив сам майстер. Роботи виконані у різних техніках вишивки (хрестик, низинка, штапівка, стебнівка, мережка).

Виставка триватиме до 12 квітня 2016 року.