Думи на полотні

1 3Співпраця нашої установи та відомого майстра художньої вишивки Михайла Покиданця вже стала доброю традицією, адже творчий доробок Майстра неодноразово презентували у виставковій залі Центру.

Михайло Григорович Покиданець – заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат обласної премії ім. Г. Гараса. Народився в мальовничому селі Гаї Розтоцькі на Тернопільщині. Творча біографія митця багата та насичена.

Доля подарувала Михайлу Григоровичу зустріч з легендарною особистістю. Працюючи на Івано-Франківщині у складі аматорського танцювального колективу лісорубів, знявся у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Саме зустріч з Параджановим, великий інтерес кіномитця до гуцульського краю, його звичаїв та обрядів, вишуканого народного одягу, справили на юнака сильне враження і стало поштовхом до його подальшої творчої діяльності.

1 1У доробку Михайла Покиданця – величезна кількість сорочок, рушників, доріжок та серветок, добре відомо, що нині він має одну з найбільших в Україні колекцій візерунків народної вишивки Поділля, Гуцульщини, Бойківщини, Лемківщини, Покуття й, звичайно, Буковини (понад 4000 екземплярів). Найстаріша з них датована XVIстоліттям.

1 18У своїй творчості майстер поєднує давні народні традиції з сучасною технікою вишивки. Авторські розробки візерунків для вишивання публікувалися у популярних журналах «Народна творчість та етнографія», «Україна», «Наш дім», «Краса і мода», «Жінка» та ін.

Особлива сторінка у творчому житті знаного буковинського майстра – вишивка творчих робіт «Шевченківські думки в мистецьких узорах». Це його шевченкіана, яка складається з творів, серед яких унікальні вишиті рушники, що інтерпретують шевченківські образи Кобзаря. Доповнюють експозицію інші вишиті вироби, візерунки до яких розробив сам майстер. Роботи виконані у різних техніках (хрестик, низинка, штапівка, стебнівка, мережка).

Гідне пошанування доробку Михайла Покиданця знайшло своє відображення в унікальному мистецькому перформансі «Народження майстра або думи на полотні» з нагоди 75-ти річчя Михайла Григоровича. Це – не звичайна виставка робіт, а театралізоване дійство, покликане глибше розкрити душу митця, його неповторний творчий світ. Тут хореографія вдало переплітається з вишивкою, а художнє слово з яскравими орнаментами на рушниках.

1 10Свій наступний поважний ювілей Михайло Покиданець зустрів черговою виставкою і знову в стінах нашого Центру. «Terra вишивана» - це своєрідний творчий звіт митця, його мудрий погляд на мистецтво, багатий досвід, яким він радо ділиться з усіма поціновувачами.

Михайло Григорович – активний учасник міжнародних та всеукраїнських виставок. Його персональні виставки відбувалися у Вінніпезі (Канада), Києві, Тернополі, Харкові, Вінниці, Мінську, інших містах. А виставки в Харкові та Вінниці відбулися завдяки активній співпраці Центру з іншими обласними центрами нашої держави в рамках культурно-мистецької акції «Обмінні виставки між областями України».

Справжній майстер вишивки, творець нових та популяризатор призабутих взорів, які ваблять привітністю, видзвонюють кольорами, наче гарна пісня з душі виливається. Багатьом людям Михайло Григорович подарував радість, багатьох навчив бачити і шанувати красу, втілену на звичайному полотні. В руках майстра воно ніби оживає, дихає весною, виграє барвами веселки.     Взори у нього – свої, і саме тим оригінальні та неповторні…