Великодні картини-витинанки у виконанні Любові Косович

Любов КосовичВеликдень – головне свято весняного циклу, коли оживає природа, відроджується усе живе для продовження життя на землі. В ньому християнська традиція поєдналася з відгомоном найдавніших язичницьких вірувань наших предків. Головний символ свята – писанка, що символізує початок нового життя. У стародавній міфології образ яйця сприймався як центр, з якого постав Всесвіт, а у християнстві означає воскресіння Ісуса Христа. Про глибоке вивчення народних традицій свідчать витинанки буковинської художниці Любові Косович. З творчого доробку мисткині можна виокремити цикл тематичних робіт: «Весняна», «Вижницькі візерунки», «Берегиня», «Метелики», «Паска красна…», «Пробудження», «Радість», які створені в техніці паперовирізування.

Композиції робіт виконанні в одному кольорі, переважно білому, жовтому та червоному, а для фону - зелений, синій, блакитний та фіолетовий. Вони виконанні у самобутній манері, мають своєрідне трактування форм, ритмічні акценти та багатство орнаментальних мотивів. Усі паперові твори є семеричними і одноосьовими.

 

 Берегиня 50х35 2019 р Весняна 40х30 2020 р   Метелики 40 х 30 2019р
 Берегиня  Весняна  Метелики

Писанки з сакрально-символічною мовою – головні домінанти ажурних композицій витинанок. Їхні знаки-обереги мають магічну силу, приносять добро, щастя та благополуччя для родини, сприяють здоров’ю, довголіттю, народженню дітей, багатому врожаю тощо. Найбільше майстриня уживає такі символи: «Берегиня», «ромб», «безкінечник», «зірка», «ружа», «квіти», «птахи» тощо.

З Великоднім святом тісно пов'язаний образ сонця – небесного вогню, яке своєю енергією огортає землю і стимулює пробудження рослинного світу, що помітно на картинах Любові Косович. Народне повір’я гласить, що сонце лише на Великдень, під час сходу «грає» або «христосається», тобто коливається різними відтінками. Фітоморфний орнамент складають стебла з листочками, квітами барвінку, фіалок, конвалій та гілочок верби.

Зображення церков на картинах, як символу християнської віри, надає роботам більш глибокого символічного значення. Адже кожен вірянин йде на службу до храму, щоб помолитися і освятити кошики з писанками, галунками, паскою та іншими стравами. Лише у Великоднє Воскресіння весь день дзвенить церковний дзвін.

Паска красна 50 х 35 2018р  Пробудження 40х30 2019 р  Радiст  40х30 2019 р 
 Паска красна  Пробудження  Радість

Ще один духовний символ на картинах-витинанках янголи, які виступають посередниками між Богом і людьми. За біблійним сюжетом, коли минув третій день після своїх страждань і смерті Ісус Христос воскрес із мертвих. Тіло його людське преобразилося, і він вийшов з гробу. Стався землетрус, з небес зійшов ангел, який відвалив камінь від гробу. На світанку жінки-мироносиці Марія Магдалина, Діва Марія, мати Якова та Соломія прийшли до гробу, щоб обмастити тіло Ісуса, але побачили відвалений камінь і порожню печеру. Тоді схвильованим жінкам з’явився ангел та сповістив про Воскресіння Господнє.

Альона БЕЖЕНАР,

мистецтвознавиця, методистка БЦКМ