Забезпечення культурними послугами, фінансування культурних інституцій в умовах децентралізації

180px-Logo of Ministry of Culture of Ukraine.svg(за результатами розширеного засідання у форматі круглого столу)

У порядку контролю за виконанням законодавства України у сфері культури в ході проведення реформи децентралізації, з метою напрацювання ефективних законодавчих механізмів державної культурної політики, зокрема щодо надання культурних послуг, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики 4 листопада 2020 року провів розширене засідання у форматі круглого столу на тему «Забезпечення культурними послугами, фінансування культурних інституцій в умовах децентралізації». У засіданні взяли участь представники Міністерства культури та інформаційної політики, Міністерства розвитку громад та територій, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, асоціацій органів місцевого самоврядування.

З 2014 року в Україні здійснюється реформа децентралізації влади, одним із завдань якої є забезпечення якісних і доступних послуг населенню, в тому числі культурних. Це вимагає розроблення механізму фінансування системи забезпечення населення культурними послугами та прийняття політичних рішень щодо його впровадження.

Учасники круглого столу зауважили, що у процесі реформи децентралізації виникає багато питань щодо статусу закладів культури, процедури їх передачі територіальним громадам, форми, в якій заклади культури продовжуватимуть свою роботу, системи фінансування цих закладів.

Замість формування нових можливостей культурного розвитку в регіонах, розкриття економічного потенціалу культури для регіонального розвитку спостерігаються спроби закриття закладів культури радами різних рівнів, що може поглибити кризу доступу до культурного продукту і послуг в цій сфері.

Варто зазначити, що посилюється регіональна диспропорція забезпечення населення об’єктами культурно-мистецької інфраструктури. Залежно від місця проживання громадяни мають різний рівень забезпечення закладами культури та різні можливості доступу до національної культури (надбань, послуг та продуктів). Значна частина населення громад взагалі позбавлена доступу до культурних послуг. В Концепції реформи фінансування системи забезпечення населення культурними послугами, затвердженій розпорядженням Уряду від 19 серпня 2020 р. № 1035, зазначено, що лише 1 відсоток населення відвідує культурні заходи так часто, як бажає.

Враховуючи зазначене вище та з метою формування ефективної державної культурної політики у контексті децентралізації, подолання регіональних диспропорцій у доступі громадян України до культурних благ та створення рівних можливостей доступу до національної культури, припинення культурної ізоляції окремих регіонів,

Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендує: Посилання на Протокол