У журналі іноземної літератури «Всесвіт» побачила світ рецензія кандидатки філологічних наук, завідувачки науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ Іванни Стеф’юк на збірку поезії «#Полісся_як_Всесвіт» сучасної української письменниці, журналістки, краєзнавиці та композиторки Ірини Баковецької-Рачковської.
До речі, восени 2022 року презентація книги відбулася у Буковинському центрі культури і мистецтва. У публікації І. Стеф’юк зосереджує увагу на етнокультурних кодах унікальної за своєю структурою книжки письменниці з Рівного, де, окрім поетичних творів, читач за допомогою ілюстрацій та QR-кодів пізнає не лише таїну художнього слова поетеси, а й традиційну культуру Полісся. Цим самим дослідниця виокремлює дві складових, що взаємодіють у змістовому полі артбуку – дохристиянська та власне християнська традиція, у сплетінні яких пізнається духовно-практичний феномен Поліської культури.
Іванна Стеф’юк слушно зазначає: «У книжці Ірини Баковецької-Рачковської традиційна культура Полісся постає правдивою – містичною аж до відьомства, цнотливою, піднесено-сакральною, а почасти – стигматичною…». Власне в такому ключі І. Стеф’юк вбачає осмислення книги, головно через її багаторівневість закодованих смислів. З одного боку, нематеріальної культурної спадщини, що прочитується через «прямий діалог людини і світу», де в основі лежить пізнання Всесвіту Полісся – «серпанок, вироби з бурштину, обряд вшанування предків «Водіння Куста», традиції поліського бортництва, а також внутрішні закони орнаментики та народної мови» тощо, а з іншого – глибоко символічного, сакрально-містичного поетичного слова, витвореного на зламі двох традицій.
Стеф’юк І. Серпанкове письмо етнокультури Полісся крізь призму поезії Ірини Баковецької. Всесвіт. 2023. №1-4. С.384-396.
Ольга МЕЛЕНЧУК,
кандидатка філологічних наук,
методистка БЦКМ