Діалектологічно-фольклорні матеріали говірки с. Южинець Кіцманського району Чернівецької області

Діалектологічно-фольклорні матеріали говірки с. Южинець Кіцманського району Чернівецької областіНауково-теоретичне видання містить теоретичну частину, методичні рекомендації та практичний матеріал, що стосується вивчення буковинських говірок. У теоретичному розділі висвітлюються актуальні питання діалектології, де роз’яснюється різниця між поняттями говірка, говір, діалект, наріччя. Подається класифікація діалектизмів (фонетичні, словотвірні, морфологічні, синтаксичні, власне лексичні, семантичні, етнографізми) та особливості поширення й розмежування говірок залежно від населених пунктів Буковини. Здійснено також огляд праць українських вчених, присвячених вивченню буковинських говірокна базі Чернівецького університету з другої половини ХІХ століття і дотепер. Акцентовано також на фонетико-граматичних особливостях говірок Північної Буковини. Головно узагальнено фонетичні закономірності, граматичні та лексичні ознаки говірки с. Южинець Кіцманського району Чернівецької області.

У методичному розділі детально проаналізовано навчальні програми з української мови для 5-8 та 10 класів та подано методичні вказівки до вивчення тем з діалектології і фразеології у шкільному курсі української мови.

Основу видання складає словничок діалектної лексики (майже 900 лексем), фразеологізмів (326 одиниць), прислів’їв (447 одиниць), зразки діалектного мовлення (цікаві оповідки, перекази, бувальщини, розповіді про звичаї, традиції, ігри, розваги) та народні пісні, записані від 16 інформаторів різного віку с. Южинець Кіцманського району Чернівецької області. Увесь матеріал упорядковано за алфавітним порядком.


 Діалектологічно-фольклорні матеріали говірки с. Южинець Кіцманського району Чернівецької області: наук.-попул. вид. / [уклад.: О. В. Піцик, В. В. Ковач, Н. О. Руснак, Ю. М. Руснак, Є. Д. Квітень]. – Чернівці : Чернівец. нац. ун-т, 2019. – 336 с.

Ольга МЕЛЕНЧУК, кандидатка філологічних наук,

методистка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ