Прес-реліз

 

                                                                                   

 

 

УПРАВЛІННЯ КУЛЬТУРИ

ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

УЧБОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР КУЛЬТУРИ БУКОВИНИ_______________________________________________________________

58000, м. Чернівці, вул. Й.Главки, 1-а, тел. (0372) 52-67-64; e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

адреса сайту: http://metodcentr.chv.ua/

 

Симпозіум майстрів різьбярства Буковини й Гуцульщини

«Жива традиція родини Шкрібляків»

 

ПРЕС-РЕЛІЗ

 

З травня минулого року Україна відзначає 190-річчя від Дня народження класика українського різьбярства Юрія Івановича Шкрібляка (1822-1884)[*]. Уже в другій половині ХІХ століття імя майстра було добре відоме у Європі. Бо простий чоловік із гірського села Яворів на Косівщині вперше вивів традиційне народне дереворізьблення на сутнісно і якісно інший рівень – художній. А згодом на основах та принципах сухого, плоского різьблення по дереву, сформованих Ю.І.Шкрібляком, виразно постала гуцульська школа традиційного народного дереворізьлення. Її продовжили та розвинули три сини славного майстра – Василь, Микола і Федір, два онуки – Юрій і Семен Корпанюки – сини дочки Юрія Шкрібляка Катерини. У другій половині минулого століття особливо вагомим був творчий доробок різьбяра Дмитра Шкрібляка, правнука відомого майстра.

За півтора століття родина майстрів Шкрібляків-Корпанюків об’єднала майже сотню різьбярів, ткачів, вишивальниць, писанкарок, музикантів – продовжувачів традицій народного мистецтва Гуцульщини.

На Буковині традиції різьбярської школи Шкрібляків живуть і донині. Започаткував їх ще у 1905 році син Юрія Шкрібляка Василь, який разом з Василем Девдюком та Марком Мегединюком заснував у Вижниці школу різьбярства та металевої орнаментики.

Ідея вперше у Чернівцях провести симпозіум майстрів різьбярства Буковини й Гуцульщини «Жива традиція родини Шкрібляків» підтримана Міністерством культури України, Чернівецькою обласною державною адміністрацією, Чернівецькою обласною радою, Чернівецькою міською радою, Національною спілкою майстрів народного мистецтва України, численними партнерами – Чернівецьким обласним краєзнавчим музеєм, Чернівецьким обласним музеєм народної архітектури і побуту, Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й.Кобринського у Коломиї, Чернівецькою обласною універсальною науковою бібліотекою ім. М.Івасюка, Косівським інститутом прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв України, Вижницьким коледжем прикладного мистецтва ім. В.Шкрібляка, Вищим професійним художнім училищем №5 м. Чернівців.

До організації симпозіуму безпосередньо долучилися Чернівецький обласний осередок та Буковинський осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

У цьому широкомасштабному заході беруть участь кращі майстри дереворізьблення з Вижниччини та Косівщини, які своєю творчістю продовжують славні гуцульські традиції, а також відомі вчені, дослідники, мистецтвознавці, керівники творчих спілок та їхніх осередків, бібліографи, музейники, працівники культури, кращі аматорські колективи краю.

Метою симпозіуму є:

  1. привернути увагу громадськості, насамперед молоді, закладів освіти та культури до проблеми збереження, вивчення та розвитку класичних надбань народного дереворізьблення як видатного явища української традиційної етнокультури, відомого усьому світові;
  2. напрацювати пропозиції та рекомендації щодо піднесення художнього рівня традиційного українського дереворізьблення;
  3. популяризувати творчість відомих сучасних майстрів художньої обробки дерева;
  4. сприяти піднесенню мистецького іміджу Буковинського краю, розвитку культурних взаємозвязків в Україні та за її межами.



[*] Рік народження Ю.І.Шкрібляка точно невідомий; у деяких джерелах зазначається 1823-й рік.