Буковинська тайстра – колаборація моди і мистецтва

295932314 5545911425461677 618306705610541160 nТрадиції народного мистецтва дедалі більше впливають на становлення модної індустрії. Це пов’язано перш за все з етнокультурною самоіндентифікацією, а також з прагненням зберегти національні традиції та привити любов до своєї культури молодому поколінню.

Форми народного строю буковинців чи не найуспішніше інтерпретуються у колекціях як святкового, так і щоденного одягу дизайнерів, таких як Микола Шкрібляк та Світлана Крачило. Із низки важливих аксесуарів можна виокремити тайстру. Її розвиток можна розмежувати у двох напрямах: як ремінісценція автентичних зразків, так і пошук нових форм естетичного та технологічного вирішення. Майстриня моди Світлана Крачило створила не одну серію тканих тайстринок. Особливо цікавими є фолькмодерні сумки малих розмірів з українськими орнаментами.

Тайстри - самодостатні твори мистецтва, їх можна побачити як на фольклорно-етнографічних, концертних дійствах, християнських святах (Різдву Христовому, Христовому Воскресінні, Яблучному спасі), недільних службах у храмах, родинних святах (сватанні, весіллі, хрестинах, похороні), так і в повсякденному житті, тому що торбина не лише художньо-унікальна за своєю семантикою та стилістикою, а й функціональна та зручна у користуванні.

Мода на українське – тренд новий та стійкий. Вона складає великий пласт культурної дипломатії, розвивається завдяки синергії та бажанню зберегти традиційні надбання. Тайстри можуть виготовлятися з різних матеріалів, вони мають різні форми, розміри та декор. Гармонійно доповнюють як традиційні, так і сучасні стилізовані костюми, сукні, комбінезони та інший новомодний одяг.

Одарка Кучерява   Олена Ясінська Людмила Богдан   Іванна Герасемчук
Одарка КУЧЕРЯВА Олена ЯСІНСЬКА Людмила БОГДАН Іванна ГЕРАСИМЧУК

З роками збільшується кількість майстринь, які виготовляють тайстри. Сьогодні тчуть торбини за народними мотивами Вікторія та Віра Китайгородські, Оксана Петращук-Гинга, Руслан Іскандеров, Орися Шпаюк, Марафта Шемчук та інші. У 2019 р. був реалізований мистецько-освітній проєкт «Школа буковинської тайстри» громадською організацією «Вишиваний дивотвір» за підтримки Українського культурного фонду.

Школа випустила дев’ять майстринь: Любов та Тетяна Шилюк, Ольга Савіцька, Олена Ясінська, Юлія Спіцина, Леся Кольберт, Наталія Боднар, Марія Ващук та Ірина Рурак. Вони виткали по дві тайстри: традиційну та сучасну. Крім того було організовано виставки автентичних та сучасних торбин, майстер-класи, презентовано фільм та книгу «Школа буковинської тайстри від А до Я», провели перфоманс «Від руна до нитки», парад тайстр та погасили марки із зображенням давних тайстр.

Віра Китайгородська  Іванна Стефюк  Іван Петрусяк  Сімя Шкурідіних 
Віра КИТАЙГОРОДСЬКА Іванна СТЕФ'ЮК Іван ПЕТРУСЯК Сім'я Шкурідіних

Після проєкту організатори «Школи буковинської тайстри» облаштували нове місце у Чернівцях в рукодільній мережі «Санта», де кожен охочий має змогу навчитися ткацькому ремеслу. Навчають ткати торбини також викладачі Вижницького коледжу прикладного мистецтва ім. В. Шкрібляка Оксана Петращук-Гинга та Володимир Баричев, їхні роботи є частими експонатами всеукраїнських, обласних та районних виставок, ярмарків та фестивалів.

Дует ПисанкаНайчастіше на Буковині полюбляє носити таку сумку Оксана Савчук з дуету «Писанка» (народна артистка України), Іванна Стеф’юк (письменниця, літературознавиця, етнографиня), Людмила Богдан (художниця, членкиня Національної спілки художників України), Іванна Герасимчук (лікарка, нарколог), Василь Беженар (художник, майстер народного мистецтва), Тетяна Татарчук (директорка Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування), Одарка Кучерява (голова ГО «Вишиваний Дивотвір»), Олександр Шкурідін (голова в ГО «Інститут громад»), Юлія Сафтенко (начальниця управління культури Чернівецької міської ради) … і цей список досить великий.

У 2022 р. гурт KALUSH представляв Україну на «Євробаченні», де окремі виконавці вбрали автентичні речі традиційних народних строїв. Образ бек-вокаліста стилісти доповнили традиційною тайстрою початку ХХ ст. Це яскравий приклад того, що традиція живе й до сьогодні, але набуває нових рис. Таке інспірування народним мистецтвом своїх пращурів стає обєктом для наслідування молодим поколінням.

Василь Беженар  Світлана Крачило  Світлана Крачило Тайстра Веснянка   Свілана Крачило Тайстри Червона та Срібна рути
Василь БЕЖЕНАР Світлана КРАЧИЛО

Тайстра "Веснянка".

С. Крачило

Тайстри "Червона та

Срібна рути". С. Крачило

Буковинська тайстра – етнографічний код, виразний елемент духовних цінностей нашого народу, його смаку, таланту та майстерності. Вона отримала нове життя і є гордістю не лише буковинського краю, а й всієї України.

Альона БЕЖЕНАР,

мистецтвознавиця, методистка

науково-методичного відділу дослідження

та популяризації традиційної культури БЦКМ

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно