25 квітня у сесійній залі Чернівецької міської ради відбулася презентація книги про Траяна Поповича - Праведника Світу, мера м. Чернівців у воєнні роки, який врятував близько 20 000 євреїв Буковини від депортації та смерті.
За короткий термін – з 29 вересня по 15 жовтня 1941 року - Траян Попович здійснив неможливе. За наказом він мав створити у Чернівцях гетто для євреїв, щоб у подальшому провести їхню депортацію. Проте він героїчно починає бурхливі дебати, в яких сам на сам протистоїть потужній військовій машині.
Траян Попович - перший з румунів, хто отримав звання «Праведник Миру», врятувавши тисячі життів усього за 5 місяців правління на Буковині. Пізніше таку ж відзнаку отримав Георгій Руссу, який допомагав Поповичу у його благородній справі. Ця книга містить документи, дослідницькі та публіцистичні статті, зокрема, спогади самого Трояна Поповича, які він назвав “Сповіддю”. Зі вступним словом до присутніх звернувся автор цієї копіткої праці Сергій Воронцов:
- Траян Попович - ставленик режиму Антонеску, людина, яка змогла піти проти суспільних настроїв і пропаганди, злочинних наказів керівництва, піднятися над політичними амбіціями та, ризикуючи не лише кар’єрою, а й життям, зуміла врятувати життя 20-ти тисяч людей. Поодиноко його підтримували, але більшість була налаштована агресивно та прагла розправи з вигаданими “ворогами”. Нам необхідно постійно аналізувати та вивчати такі події, адже у деяких країнах, на жаль, подібні настрої є “модними” й досі. Його особистість - це нагадування людям про те, що в будь-якій ситуації кожен сам робить свій вибір - піддатися обставинам чи лишитися Людиною.
Цікаві моменти з біографії Траяна Поповича розповів автор вступного слова до книги та колишній завідувач відділу Державного архіву в Чернівецькій області, дослідник та історик Драгуш Олару, який підкреслив, що сьогодні дуже важливо виховувати у собі та оточуючих толерантність й прислухатися не лише до свого власного голосу, але й вчитися чути інших. Вдячність авторам висловили головний рабин Буковини Менахем Мендл Гліценштейн та Чернівецький міський голова Олексій Каспрук.
Автори книги дякували за допомогу у реалізації проекту та підтримку Генеральному консулу Румунії у м. Чернівці Елеонорі Молдован, Чернівецькій міській раді та Чернівецькій міській програмі книговидання ім. А. Кохановського.
В Ізраїлі у меморіальному комплексі Яд Вашем Попович включений до списку Праведників Світу. Проте у Чернівцях меморіальну дошку на будинку, де він мешкав по вул. М. Заньковецької, рішенням міської ради встановили лише у 2008 році - саме тоді вперше згадали ім’я Праведника. Своєю працею автори роблять все для того, щоб подвиг цієї людини був широко відомий на Буковині.
Спогади Поповича українською мовою офіційно не перекладені. І все ж подаємо одну цитату зі “Спогадів”:
“Як у старовинних храмах, де двері завжди були відкриті для всіх принижених, де вони знаходили надію і мужність жити, де ще визнавали їхнє право на хліб і життя, чернівецька мерія приймала усі заяви і звернення євреїв. У газеті «Буковина», тодішньому офіційному органі уряду, який контролювався міністерством пропаганди, з'явилися підлі атаки на мене. Єврейське населення знущально називали «народ Траяна». Мої дії були продиктовані не лише етичними міркуваннями, а й надією, що в цій бурі пристрастей мені вдасться якимось чином створити моральний оплот, і колись в майбутньому він буде свідченням того, що вибачення заслуговують не тільки деякі, - але засвідчить невинність більшості румунів.”
Елла МАДЕЙ