Новини

ЮВІЛЕЙНА ШАНА ВІКТОРІЇ КИТАЙГОРОДСЬКІЙ

kytajhorodska5 квітня виповнюється 90 років від дня народження славетної майстрині, килимарниці, берегині народних традицій, лауреатки обласної премії імені Г.Гараса за збереження, відродження та розвиток народного мистецтва Буковини Вікторії Китайгородської. Її життя – це світла та аскетична віра в Бога, щоденна праця і безмежна любов до народної культури. У своїй садибі в селі Нагоряни Дністровського району майстриня заснувала музей ткацтва у селі Нагоряни (Кельменеччина), де навчає усіх охочих теоретичним і практичним знанням. Її роботи є окрасою музейних та приватних колекцій України, Польщі, Грузії, Молдови. Її авторству належать понад 400 килимів. Частину зберігає вдома, частина килимів стали прикрасою музейних і приватних колекцій, а частина – «пішла межи люди». Можна з певністю сказати, що традиційні бессарабські килими в селах Нагоряни, Вороновиця, Ленківці – це роботи Вікторії Китайгородської. «Коли одного разу мої киліми перестали вміщатися в хату – то ми з чоловіком..добудували хату. Бо ці киліми – то моє життя, мій океан», - розповіла нам Вікторія Китайгородська у одному з інтерв’ю.

Майстриня також є носієм елемента нематеріальної культурної спадщини України «Буковинська та бессарабська тайстра: традиції виготовлення і побутування».

Кожна ткана робота Вікторії Китайгородської – це свідчення любові до світу: «Зразу ткала лише квіти, а потім мені прийшло до голови, що я хочу робити і природу, і людей, і все, що є живе (…)». Найдовше майстриня йшла до ткання ікон. При цьому пояснює своє відчуття орнаментів: «Геометричні малюнки – давніші, їх мож дуже скоро робити із заплющеними очима, а саме відповідальніше робити образ людини, бо в квітці можна один хрестик помилитися, а в образі людини нічого замилити не можна, бо зіпсуєтьса вигляд. Та я і в квітках не милила жодного разу, бо перещитую поступ хрестиком кілька разів. І вимовляю собі вголос: «Два червоні сюди, три зелені за ними»…

Кольори пані Вікторія запам’ятовує з природи і звідти переймає: «Я набралася любові до кольорів з наших полів, Бавок (пасовища), Говдів (гір над Дністром). Ходила, вчила тони, збирала і природні барвники. Як бачила щось нове зацвіле, бігла додому, розкладала свою красільню, шоб не забути, яке треба закрасити. Моє ткацтво – це для мене задоволення».

Китайгородські – славна династія в культурному житті України, чиї знання генетично зумовлені. Свою любов до ткацтва Вікторія Китайгородська успадкувала від матері Ольги, передала доньці Вірі, а також внучкам Ксенії та Лесі. До слова, саме внучка Вікторії Китайгороської – Леся Воронюк – є засновницею Всесвітнього дня вишиванки, дослідницею народної культури, співавторкою фільмів «Спадок нації», «Ткацький шлях» та «Соловей співає».

На честь Вікторії Китайгородської Чернівецька дирекція ПАТ «Укрпошта» та обласний осередок Асоціації філателістів України у серії «Власна марка» випустили блок художніх поштових марок «Китайгородська Вікторія Андріївна».

 

Колектив Буковинського центру культури і мистецтва надсилає щиросердні вітання шанованій ювілярці. Нехай Господь обдарує Вас, Вікторіє Андріївно, всіма бажаними ласками, і нехай завжди ваша садиба повниться радісним сміхом і обіймами найрідніших людей.

Висловлюємо глибоку вдячність за ту мудрість і знання, якими так щиро і щедро ділитеся з нами. Многа і блага літ, шанована ювілярко!

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно