Новини

У день вишиванки дещо про сорочки з пам’яттю

280749795 894847354716682 1992646134688599176 nДля українців вишита сорочка – це значно більше, ніж декорований одяг. Оберіг, код нації, символ народу – які тільки метафори не застосовуємо, аби розповісти про різноаспектність ролі вишиванки для нас.

Спеціально до Всесвітнього дня вишиванки у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва відбулася етнографічна студія «Сорочка з пам’яттю, або Неймовірні історії вишиванок». Організатори – Буковинський центр культури і мистецтва та МКУ «Резиденція молоді».

Експозиція майстерні-світлиці «вміє говорити» про місцеві традиції орнаментів та колористики, чимало може дізнатися відвідувач і про філософію народних ремесел та їхнє прикладне значення. Але деякі зі старожитностей можуть «розповісти» історії глибоких драм, героїзму чи просто яскравих характерів. Зокрема, одна з представлених у майстерні-світлиці сорочок походить із села Онут (Заставнівщина). Сорочку її власниця вишила в ув’язненні, відбуваючи заслання за націоналізм. Орнамент відтворено з пам’яті, а щодо колористики – вона не традиційна для Онута: жовто-блакитна. З багряними цятками, що символізують пролиту кров. Сорочка, що вміє говорити, а ще більше – мовчати, адже ми знаємо тільки половину її історії…

Упродовж заняття лекторка розповіла про сорочки-буденки і святошні, табірні сорочки, вишиті риб’ячою кісткою, сорочки, закопані в землю чи замальовані в зошиті емігрантки…

А відтак гості дізналися про історії відомих митців, які носили українську вишиту сорочку – рід Косачів, Пабло Пікассо, Іван Франко, Василь Стус і багато інших відомих постатей.

Традиція та «екстремальні практики» в час війни, зокрема обряд-молитва «ткання одноденного полотна» - це ще одне тематичне відгалуження етнографічної студії. Відвідувачами стали гості з інших областей, захід мав змістовне продовження у вигляді душевного обговорення.

Провела етнографічну студію завідувачка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури, кандидатка філологічних наук, письменниця Іванна Стеф’юк. 

Авторка фото – Олена ГУНЧАК,

МКУ «Резиденція молоді»

View the embedded image gallery online at:
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/5802-u-den-vyshyvanky-deshcho-pro-sorochky-z-pam-iattiu.html?layout=default&print=1&tmpl=component#sigProGalleriaa553012df1

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно