Новини

Підсумки з перспективою продовження: презентовано результати проекту «Відродження буковинського ліжникарства»

46698328 2256778157899761 6373212532135428096 nЗавершився масштабний проект«Відродження буковинського ліжникарства», який реалізував Учбово-методичний центр культури Буковини за підтримки Українського культурного фонду. 30 листопада відбувся підсумковий захід, на якому презентовано результати проекту – наукове дослідження Іванни Олещук та Миколи Шкрібляка «Гуцульський ліжник: дискурс через віки», календар та набір поштівок під назвою «Відродження буковинського ліжникарства», а також документальний фільм «Гуцульський ліжник» та матеріали науково-практичної конференції «Українське ліжникарство: історія, проблеми, перспективи».

Науково-експедиційні нариси «Гуцульський ліжник: дискурс через віки» є, по суті, першою книгою, яка повністю присвячена дослідженню цього унікального артефакту традиційної культури (адже до сьогодні опубліковано чимало вартісних фахових наукових статей і досліджень у контексті українського текстилю загалом, проте наукової книги, яка би висвітлювала саме ліжникарство як окремий об’єкт дослідження наразі немає. У книзі висвітлено основні етапи розвитку ліжникарства в Україні, стисло охарактеризовано риси косівського, рахівського та путильського автентичного ліжника і технологічні етапи його виготовлення. Висвітлено присутність ліжника в основних обрядах календарного та родинного циклу, його сакральну семантику, роль гуцульського ліжника в сучасному інтер'єрі. Частково досліджено сучасні дизайнерські інтерпретації ліжникової тканини. Оскільки головною метою проекту є відродження і дослідження саме буковинського ліжникарства, то у книзі окремо охарактеризовано фабричний розвиток буковинського ліжника (діяльність Путильської міжколгоспної фабрики з переробки вовни, пізніше - СВК "Гуцульські візерунки").Книга містить історичні архівні світлини, а також авторські експедиційні фотоархіви, здійснені командою безпосередньо під час реалізації проекту "Відродження буковинського ліжникарства". Частина із віднайдених зразків традиційних орнаментів відтворено учасницями майстерні буковинського ліжникарства, котра діяла у с.Яворів Косівського району. 

Тематичний набір поштівок та календар «Гуцульський ліжник» вміщають автентичні, модерні авторські та новостворені проектні зразки гуцульського ліжника.

Що стосується збірника «Українське ліжникарство: історія, проблеми, перспективи», то це видання є підсумком роботи однойменної конференції, котра відбувалася в нашій установі 18-19 жовтня і об’єднала дослідників та майстрів ліжникарства із Львова, Івано-Франківська та області, Чернівців.

Як наголосив на підсумковому заході керівник проекту, директор Учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк, презентація результатів насправді передбачає перспективу, адже все залежить від того, чи справа матиме подальше продовження: «Цим проектом – експедиціями, майстернею буковинського ліжникарства, фільмом, друкованими виданнями, виставками – всім цим ми привертаємо увагу до буковинського ліжника як такого, аби дати йому нове життя. Ми з командою не зупинимося і докладатимемо усіх зусиль, аби практичне відродження промислу відбулося спочатку хоча би з кількома майстринями-ентузіастками. Але тільки від вас, дорогі путильчани, залежить: житиме цей проект чи ні».

Керівник науково-дослідницької експедиції і експерт проекту, кандидат філологічних наук, завідувач науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури Іванна Олещук зазначила: «Важко оцінювати обсяги проробленої роботи, а ще важче – прогнозувати подальші результати. Ми щиро вдячні за підтримку і розуміння путильчанам, а особливо – нашому колезі, завідувачу сектору культури Путильської РДА Василеві Нестору, котрий підтримував нас упродовж усіх експедицій, ми вдячні нашим майстриням-менторкам із Яворова Ганні Копильчук, Ганні Пасічняк, Ользі Прокоп’юк -Шкрібляк та майстриням-ученицям з Путильського району Ганні Шпанюк, Елеонорі Скидан, Аллі Псарюк, адже саме ви реалізували практичну частину проекту і виткали ці диво-ліжники. Щиро вдячні за сприяння і підтримку Яворівському сільському голові Валерію Коцелівському, відеографу та режисеру Олександру Ткачуку, нашим шановним респондентам і усім, хто долучився до проекту на різних його етапах. Сподіваємося, що барвисте вогнище інтересу до буковинського ліжника не згасне і ми з вами будемо поєднані цією благородною справою».

Особливі емоційні рефлексії викликав фільм Олександра Ткачука «Гуцульський   ліжник», котрий, поруч із мальовничими картинами правдивої автентики, показав гостро-правдиві кадри з закиненої Путильської міжколгоспної фабрики з переробки вовни, котра зараз більше нагадує зону відчуження, аніж осередок виготовлення добротного ліжника…

Тривожно і щемко прозвучала в цьому контексті співанка-хроніка Ольги Прокоп’юк-Шкрібляк, фрагмент якої вміщено у фільмі: «В світі є краси багато, учімси й сприймаймо. Але ліжник, даний бабков, ми не забуваймо»...

Довідка.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

View the embedded image gallery online at:
http://bukcentre.cv.ua/index.php/nasha-robota/3399-pidsumky-z-perspektyvoiu-prodovzhennia-prezentovano-rezultaty-proektu-vidrodzhennia-bukovynskoho-lizhnykarstva.html?layout=default&print=1&tmpl=component#sigProGalleria4c1f821e33

 

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно