В умовах сьогодення особливо актуально постає питання збереження національних традицій, мови та мистецтва, що в сукупності утворює код нації.
В законах України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», «Про культуру» сформульовані основні передумови формування духовного розвитку нації:
- утвердження національної свідомості на засадах культурних традицій українського народу;
- збереження етнічної пам’яті, яка відтворює досвід поколінь на фольклорному й історичному рівнях;
- набуття умінь для розкриття перспективи подальшого розвитку рідної культури в сучасних умовах.
На початок 2019-2020 н.р. в області розпочала роботу 51 мистецька школа, серед яких:
- 30 музичних шкіл;
- 7 шкіл мистецтв;
- 14 художніх шкіл.
Рішенням сесії Вижницької міської ради від 17.03.2020 відбулася реорганізація шляхом злиття Вижницької школи мистецтв та Вижницької художньої школи у мистецьку школу Вижницької міської ради.
Таким чином на початок нового навчального року в області налічувалося:
-30 музичних шкіл;
-7 шкіл мистецтв;
-13 художніх шкіл.
Навчальний процес протягом року проводився додатково ще в 71 населеному пункті, де діяли:
-21 філія музичних шкіл;
-38 музичних класів;
-12 філій художніх шкіл, в яких працює 21 клас.
Контингент учнів на 1 вересня 2019 р. становив 7246 (в порівнянні з минулим навчальним роком виріс на 6 %), з них:
-5 982 учні в музичних школах та школах мистецтв;
-1 264 учні в художніх школах.
На кінець навчального року контингент учнів становив 7186 (зменшився на 0,83% від початку навчального року):
- 5 876 учнів в музичних школах та школах мистецтв;
- 1 310 учнів в художніх школах.
На кінець навчального року в мистецьких школах працювало 805 викладачів (викладацький склад зменшився на 2% в порівнянні з минулим роком), з яких:
-735 викладачів музичних шкіл та шкіл мистецтв;
-70 викладачівхудожніх шкіл.
Серед викладачів музичних шкіл та шкіл мистецтв:
- повну вищу фахову освіту (консерваторія) мають 88 викладачів;
- університет (кафедра музики) – 192 викладачі;
- інститут культури – 54 викладачі;
- педагогічний інститут – 36 викладачів;
- університет (не фахову) – 28 викладачів;
- не повну фахову вищу освіту (коледж мистецтв) – 279 викладачів;
- училище культури – 38 викладачів;
- педагогічне училище – 17 викладачів.
Серед викладачів художніх шкілвищу освіту мають 50 викладачів, середню спеціальну – 16 викладачів.
В сучасній мистецькій школі постійно зростає потреба у викладачах, які здатні модернізувати зміст своєї діяльності шляхом творчого удосконалення, використання досягнень науки та педагогічного досвіду. Повноцінний навчальний процес відбувається за умови оволодіння викладачами фаховими, психологічними та педагогічними знаннями.
Підсумки роботи музичних шкіл та музичних відділів шкіл мистецтв.
Виходячи з основних завдань, поставлених перед мистецькою школою працівники методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів щороку розробляють програму розвитку мистецьких закладів, яка реалізується через організацію діяльності педагогічних колективів крізь призму окремої науково-методичної проблеми року, яка переважно формується шляхом аналізу проблем попереднього навчального року. Робота над єдиною темою є колективною формою пошукової діяльності для вирішення актуальних фахових та психолого-педагогічних проблем. Форми роботи конкретизовані в «Плані основних навчально-методичних заходів» методичного кабінету початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів учбово-методичного центру культури Буковини на 2019-2020 н.р.
На 2019-2020 н.р. головною методичною проблемою року в музичних школах області було визначено тему: «Пошук і впровадження нових педагогічних концепцій і технологій – важливий процес у формуванні творчої особистості в контексті сучасних підходів до побудови національної системи освіти».
У І півріччі 2019-2020 н.р. було проведено:
- 9 обласних семінарів;
- VIII Міжнародний конкурс юних виконавців на духових та ударних інструментах «Сурми Буковини»;
- конкурс хорових колективів «Різдвяний подарунок».
Практично на всі семінари були запрошені викладачі вищих навчальних закладів та спеціалізованих мистецьких шкіл України.
10 жовтня на базі музичної школи №2 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів народних відділів мистецьких шкіл по класу гітари на тему: «Впровадження нового репертуару сучасних авторів в практику роботи мистецьких шкіл». Семінар проводив професор Харківського національного університету мистецтв ім. І. Котляревського, заслужений артист України Володимир Доценко. У рамках семінару професор провів 4 майстер-класи. Ілюстрацію здійснювали учні музичних шкіл міста. В роботі семінару взяли участь 55 викладачів мистецьких шкіл області.
31 жовтня-1 листопада відбувся обласний методичний семінар викладачів фортепіанних відділів на тему: «Особливості роботи над стилістикою та інтерпретацією фортепіанних поліфонічних творів Йоганна Себастьяна Баха». Методичний семінар та майстер-класи провела викладач-методист Львівської спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, заслужений діяч мистецтв України Людмила Закопець. У роботі семінару взяли участь 198 викладачів фортепіанних відділів мистецьких шкіл області.
8 листопада у музичній школі №1 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів народних відділів по класу бандури на тему: «Репертуар – важлива складова у формуванні творчої особистості». Семінар проводив викладач-методист Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, заслужений артист України Олег Созанський. Семінар було проведено в трьох частинах: теоретична, проведення майстер-класів та ілюстрація нових творів.
11 листопада у музичній школі №1 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів струно-смичкових інструментів мистецьких шкіл на тему: «Ансамблева гра як засіб реалізації потенційних можливостей учнів», «Технічний розвиток учнів». Семінар проводила викладач-методист Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької Марія Герега. У роботі семінару взяли участь 108 викладачів мистецьких шкіл області.
20 листопада у музичній школі №1 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів музично-теоретичних дисциплін мистецьких шкіл на тему: «Пошук та впровадження сучасних форм і методів викладання предметів музично-теоретичного циклу». Семінар проводили викладачі мистецьких шкіл області: Світлана Гуржуй (Красноїльська школа мистецтв), Лілія Стефанчук (Великокучурівська музична школа), Анастасія Савко (музична школа №4 м. Чернівців), Галина Венничук (музична школа №3 м. Чернівців), Світлана Загул (Вижницька школа мистецтв), Людмила Каптарь (викладач-методист циклової комісії «Теорія музики» Чернівецького обласного фахового коледжу мистецтв ім. С. Воробкевича). На семінарі продемонстрували 6 відкритих уроків з предмету «Сольфеджіо» та «Музичної літератури». У роботі семінару взяли участь 98 викладачів мистецьких шкіл області.
22 листопада в Чернівецькому обласному фаховому коледжі мистецтв ім. С.Воробкевича відбувся методичний семінар викладачів народних відділів по класу цимбалів мистецьких шкіл області на тему: «Репертуар – важлива складова у формуванні творчої особистості». Семінар провели викладачі мистецьких шкіл області: Михайло Рибюк (старший викладач Вашківецької школи мистецтв), Володимир Рибюк (викладач Красноїльської школи мистецтв), Андрій Стовп’юк (викладач музичної школи №4 м. Чернівців). Підсумував роботу семінару викладач-методист Чернівецького обласного фахового коледжу мистецтв ім. С. Воробкевича Олексій Буришин.
28 листопада у музичній школі №2 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів відділів народних інструментів мистецьких шкіл по класу баяна, акордеона на тему: «Репертуар – важлива складова у формуванні творчої особистості». Семінар провів композитор, член Національної спілки композиторів України, викладач-методист Запорізької музичної школи №6 Олексій Жужа. В семінарі взяли участь 97 викладачів.
З 2 по 5 грудня 2019 року столиця Буковинського краю приймала учасників і гостей VIII Міжнародного конкурсу юних виконавців на духових та ударних інструментах «Сурми Буковини». У конкурсі взяли участь 116 виконавців з Білорусі, Молдови, Угорщини та дев’яти областей України. У групі дерев’яних духових інструментів змагались 85 учасників, у групі мідних – 31 учасник. Буковину в трьох вікових категоріях представляли 28 талановитих виконавців. Майстерність учасників конкурсу оцінювало поважне журі, у складі якого були відомі музиканти, педагоги та виконавці України. Конкурсанти продемонстрували професійну виконавську майстерність, розмаїття репертуару, уміння глибоко розкривати творчі задуми авторів-класиків та сучасних композиторів.
11 грудня відбувся обласний конкурс хорових колективів учнів мистецьких шкіл, який проходив у залі Центрального палацу культури м. Чернівців. В репертуарі колективів натхненно та щиро звучали колядки, різдвяні піснеспіви, відомі твори народного музичного мистецтва, класичні обробки у новому прочитанні, авторські пісні в новому інструментальному «обрамленні»… Учасники фестивалю-конкурсу - це учні молодших та середніх класів музичних шкіл та шкіл мистецтв. Конкурс проводився у двох номінаціях: «Хори молодших класів» (де були представлені усі школи) та «Хори середніх класів» (школи з контингентом до 150 учнів). У якості члена журі на конкурс була запрошена викладачка, диригент академічного хору Одеського коледжу мистецтв ім. К. Данькевича, викладач-методист Одеської школи мистецтв №3 Інга Селіна. Вона відзначила загальний високий рівень підготовки хорових колективів теплими словами. «Сьогоднішнє дійство вкотре довело, що буковинська школа хорового співу – одна з кращих в Україні. Прикметно, що хормейстери Одеського театру опери і балету - Валерій Регрут і Юрій Кучурівський – буковинці. Цікаво було «зсередини» побачити, як виховують та плекають юні таланти», - підкреслила пані Селіна.
12 грудня у музичній школі №1 м. Чернівців відбувся обласний методичний семінар викладачів вокально-хорового співу мистецьких шкіл на тему: «Методика звукоутворення в академічному співі та елементи інтерпретації виконання сучасних творів».
Семінар проводився з метою підвищення фахового рівня керівників хорових колективів та викладачів з предмету «Постановка голосу», який проводила диригент академічного хору Одеського коледжу мистецтв ім. К. Данькевича, викладач-методист Одеської дитячої школи мистецтв №3 Інга Селіна. Під час семінару відбулися майстер-класи на тему: «Покращення дикції за допомогою прийомів та вправ з техніки мовлення». Ілюстрацію здійснювали хорові колективи та ансамблі музичних шкіл м. Чернівці. У роботі семінару взяли участь 93 викладача з 37 мистецьких шкіл області.
На всіх обласних методичних заходах свій фаховий рівень протягом року підвищили 862 викладачі мистецьких шкіл області. Ілюстрацію на семінарах здійснили 150 учнів музичних шкіл та шкіл мистецтв.
ІІ півріччя – це творчі звіти викладачів та учнів мистецьких шкіл. На ІІ півріччя 2019-2020 н.р. було заплановано провести 9 обласних конкурсів по всіх фахах та обласний відбірковий тур огляду-конкурсу Всеукраїнської мистецької програми «Нові імена».
Епідеміологічна ситуація в країні внесла свої корективи, і заплановані обласні конкурси проходили в різних форматах:
В звичайному режимі – проведено два конкурси:
- теоретична олімпіада «Музичний ерудит»;
- конкурс технічної майстерності (клас бандури).
В дистанційному режимі – 3 виконавських конкурси:
- конкурс учнів фортепіанних відділів;
- конкурс учнів народних відділів по класу баяна, акордеона; цимбалів;
- конкурс учнів відділів духових та ударних інструментів.
Через карантинні обмеження не вдалося провести 4 конкурси, в яких передбачалась участь колективів, а саме:
- конкурс ансамблевої гри учнів-гітаристів;
- конкурс ансамблевої гри учнів відділів струно-смичкових інструментів;
- хоровий конкурс-фестиваль духовної музики «Пасхальна асамблея»;
- обласний відбірковий тур огляду-конкурсу Всеукраїнської мистецької програми «Нові імена».
21 лютого 2020 року у музичній школі №4 м.Чернівців відбувся обласний конкурс технічної майстерності учнів відділів народних інструментів по класу бандури. Конкурс проводився з метою підвищення технічного рівня учнів-бандуристів в 3-х вікових категоріях, в якому взяли участь 58 учнів з 18 мистецьких шкіл області. Члени журі відзначили професійну роботу викладачів Хотинської, Заставнівської, Мамаївської ім. Д.Гнатюка, Костинецької, чернівецьких №1,2,3,4 музичних шкіл та Красноїльської школи мистецтв.
26 лютого 2020 року вмузичних школах №1 та №2 м. Чернівців відбулася обласна теоретична олімпіада «Музичний ерудит». Мета проведення - підвищення рівня знань учнів з теоретичних дисциплін, вивчення творів композиторів-класиків епохи романтизму. Олімпіада проводилася з двох предметів: «Сольфеджіо» та «Музична література». З предмету «Сольфеджіо» конкурсні завдання виконували 55 учнів з 26 мистецьких шкіл, з предмету «Музична література» - 114 учнів з 36 шкіл області. Переможцями з предмету «Сольфеджіо» стали учні Сторожинецької, Новоселицької, Мамаївської ім. Д.Гнатюка, Путильської, Заставнівської, Вікнянської, Великокучурівської, Костинецької, Кельменецької, Чернівецьких №1,2,3,4 музичних шкіл та Берегометської школи мистецтв. З предмету «Музична література» високий рівень знань продемонстрували учні Заставнівської, Кіцманської ім. В. Івасюка, Кострижівської, Мамаївської ім. Д. Гнатюка, Кельменецької, Сторожинецької, Новоселицької, Зарожанської, Великокучурівської, чернівецьких №1,2,3,4 музичних шкіл та Берегометської школи мистецтв.
Починаючи з 12 березня 2020 року, з дня оголошення карантину, мистецькі школи, як і вся освітянська спільнота, перейшли в новий формат – дистанційне навчання.
Працівники методичного кабінету підготували низку документів, в яких викладачі отримали рекомендації щодо впровадження дистанційної форми навчання з індивідуальних та групових предметів. Це була нова, неопрацьована форма навчання, але досить швидко новий формат засвоїли більшість викладачів.
З метою вивчення ситуації щодо досвіду реалізації дистанційних форм навчання в мистецькій освіті була розроблена «Анкета» (анонімне опитування) педагогічних працівників. Аналізуючи анкетні відповіді, варто відзначити, що в карантинний період чимало викладачів брали участь у вебінарах, як з фахових предметів, так і з цифрової грамотності. Окремі викладачі плідно провели період карантину, створюючи методичні розробки, частина викладачів пройшла курси підвищення кваліфікації.
Основними проблемами у процесі реалізації дистанційного навчання були:
- відсутність необхідної техніки в домашніх умовах (як у викладачів, так і в учнів);
- погана якість інтернет-з’єднань або відсутність зв’язку;
- чимало викладачів не володіють необхідними навичками роботи з технічними приладами;
- брак досвіду в реалізації дистанційного навчання.
Проте на кінець навчального року більшість проблем були подолані.
З метою активізації роботи педагогічних колективів, на заміну щорічних звітних концертів учнів мистецьких шкіл, було запропоновано провести цикл дистанційних концертів присвячених Дню Матері, які були опубліковані на сторінці УМЦКБ у Facebook. 29 мистецьких шкіл області підготували і в дистанційному режимі продемонстрували творчі досягнення своїх учнів. Всього в концертах взяли участь понад 200 учнів мистецьких шкіл. Кожному музичному номеру передували щирі поетичні рядки, в яких учні дякували своїм матерям за любов, турботу, чуйність та підтримку. Підсумовуючи, варто відзначити, що запропонований захід був вдало продуманий і отримав чимало позитивних відгуків, як від щасливих матерів, так і від громадськості області.
У період з 25 по 29 травня 2020 р. було проведено 3 обласні дистанційні виконавські конкурси, мета яких - виявлення талановитих учнів, популяризація творів українських та зарубіжних композиторів, визначення результативності дистанційного навчання. Для прослуховування учасників дистанційних конкурсів та визначення переможців було створено журі, до складу якого увійшли провідні фахівці Чернівецького обласного фахового коледжу ім. С.Воробкевича та музичної школи №1 м. Чернівців.
У конкурсах взяли участь:
- 155 учнів фортепіанних відділів;
- учні відділів народних інструментів
а) баян, акордеон – 53 учні;
б) цимбали, сопілка, най – 22 учні.
- 126 учнів відділів духових та ударних інструментів (труба, кларнет, саксофон, туба, баритон, тенор, флейта, блок-флейта, тромбон).
Усього в трьох конкурсах взяли участь 356 учнів з 37 мистецьких шкіл.
Серед кращих на конкурсі учнів народних відділів (баян, акордеон, цимбали) були виступи учнів: Новодністровської, Кельменецької ім. М.Ткача, Сторожинецької, Путильської, Горбівської, Подвірненської, Чернівецьких №1,3 музичних шкіл.
На конкурсі учнів фортепіанних відділів професійною була гра юних музикантів Заставнівської, Новоселицької, Кельменецької ім. М.Ткача, Новодністровської, Путильської, Мамаївської, Кіцманської ім. В.Івасюка, Герцаївської, Сокирянської ім. М.Мафтуляка, Зарожанської, Великокучурівської, Клішковецької, Чернівецьких №1,2,3,4 музичних шкіл, Красноїльської, Вижницької, Чудейської та Іспаської шкіл мистецтв.
Кращими були виступи учнів відділів духових та ударних інструментів Кіцманської ім. В.Івасюка, Костичанівської, Путильської, Великокучурівської, Кельменецької ім. М.Ткача, Сокирянської ім. М.Мафтуляка, Сторожинецької, Чернівецьких №1,2,4 музичних шкіл, Красноїльської, Чудейської шкіл мистецтв.
Велика робота була проведена по підготовці та проведенню курсів підвищення кваліфікації в онлайн-режимі для:
- викладачів музично-теоретичних дисциплін МШ та ШМ (87 особи);
- викладачів народних відділів по класу баяна, акордеона (14 осіб).
Крім навчання кадрів та виконавських конкурсів управлінням культури обласної державної адміністрації та методичним кабінетом початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів УМЦКБ упродовж звітного періоду здійснено великий обсяг організаційної, методичної, освітньої діяльності, яка була направлена на покращення загального стану роботи мистецьких шкіл області на підвищення ефективності навчального процесу, на пошук, підтримку та удосконалення технологій навчання та виховання в усіх елементах структури педагогічного процесу.
Підсумки роботи художніх шкіл та художніх відділів шкіл мистецтв.
На 2019-2020 н.р. головною методичною проблемою року в художніх школах області було визначено тему: «Формування пізнавальної активності учнів шляхом впровадження інноваційних технологій».
Ця методична проблема мала вирішення у всіх планових заходах:
- 1 обласна виставка викладачів;
- 1 семінар для викладачів;
- 3 засідання рад директорів художніх шкіл;
- 5 обласних виставок і конкурсів для учнів;
- 1 обласна виставка екзаменаційних робіт учнів-випускників художніх шкіл.
5 листопада відбулося відкриття ХІ обласної виставки творчих робіт викладачів художніх шкіл та художніх відділень шкіл мистецтв області «Барви буковинського краю». Викладачі мистецьких шкіл продемонстрували свої творчі напрацювання. У роботах домінували українські народні мотиви, пейзажі буковинського краю. Окрім представлених на виставці живописних та пленерних робіт, яскраво виділялися роботи в жанрі декоративно-ужиткового мистецтва.
5 листопада у художній школі ім. М. Івасюка м. Чернівців відбувся обласний семінар викладачів художніх шкіл та художніх відділень шкіл мистецтв на тему: «Традиційні та нетрадиційні техніки живопису». У семінарі взяли участь 34 викладачі, чотири з яких підготували доповідь згідно плану проведення семінару.
7 листопада відбулося відкриття виставки робіт учнів художніх шкіл та художніх відділень шкіл мистецтв «Мелодії Володимира Івасюка на палітрі юних художників», присвяченої 70-ти річчю від дня народження композитора, поета, Героя України Володимира Івасюка за підсумками роботи обласного мистецького пленеру, який у жовтні відбувся у Кіцмані. На виставці були представлені 128 робіт - 81 робота виставлена у Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка та 47 робіт у Чернівецькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Івасюка. Численна кількість робіт відтворила теми пісень Володимира Івасюка, а також сюжети з його життя та портрети митця.
4 грудня у Центрі культури «Вернісаж» м. Чернівців відбулося урочисте відкриття ХХХVIII обласної виставки-конкурсу творчих робіт учнів мистецьких шкіл області «Буковинський розмай». Експозиція виставки налічувала 1086 робіт від більш ніж 600 учасників.
28 січня в залі учбово-методичного центру культури Буковини відбулося відкриття виставки творчих робіт образотворчого та народного мистецтва учнів художніх шкіл та образотворчих відділів шкіл мистецтв ІІІ обласного етапу Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!». На виставці-конкурсі було представлено 112 творчих робіт, виконаних у різних техніках живопису, графіки, скульптури, ручного ткацтва, текстильної аплікації та колажу, витинанки та мішаних техніках, вітражу та розпису на склі.
3 березня в залі Чернівецького обласного художнього музею відбулося відкриття обласного відбіркового туру огляду конкурсу Всеукраїнської мистецької програми «Нові імена України». Учасниками обласного туру конкурсу були 24 кращі учні з 13-ти мистецьких шкіл області.На виставці експонувалися 138 творів у номінаціях «Образотворче мистецтво» та «Народне мистецтво». Представлено живопис, графіку, скульптуру, розпис по склу та дереву, витинанки, ткані гобелени і тайстри, батик, валяння із вовни, ляльки- мотанки.
У рамках ХХІ обласної виставки творчих робіт учнів випускників художніх шкіл та образотворчих відділів шкіл мистецтв «Палітра юних» 271 учень презентував екзаменаційні та творчі роботи. Через запроваджений карантин, виставки проводилися у кожному з районів, а також у соціальних мережах.
Упродовж навчального року учні художніх шкіл та образотворчих відділів шкіл мистецтв взяли участь у 269 виставках-конкурсах, де представили 5259 творчих робіт. Загалом учні мистецьких шкіл упродовж 2019-2020 навчального року здобули понад 500 відзнак.
Підсумовуючи роботу мистецьких шкіл області, можна стверджувати, що мистецька освіта в Чернівецькій області знаходиться на високому професійному рівні. Учні та викладачі мають чимало визначних досягнень. Велика кількість заходів та конкурсів сприяє творчому розвитку та мистецькому вдосконаленню юних митців.