В ошатно ілюстрованому виданні йдеться про ідею створення культурно-освітнього проекту «Школа буковинської тайстри», який покликаний відродити, зберегти та популяризувати один з найдавніших тканих виробів з вовняних ниток. З’ясовується етимологія походження назви «тайстра», особливості її виготовлення, як самостійного елементу одягу й побутування в різних регіонах Буковини. Цінним розділом книги є «Думка експерта», в якому експерт проекту, директор Центру культури Буковини Микола Шкрібляк детально пояснив особливості буковинської тайстри, акцентував на техніках ткання, їх різновидах, орнаментальних композиціях, колористиці.
У книзі вміщено записи із «Щоденника» Школи буковинської тайстри, в якому учасниці залишали свої враження від перебування у селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області, де проводилася підготовка руна до ткання під орудою майстрині народного ткацтва Олени Прокоп’юк-Шкрібляк. Саме тут учениці навчилися мити вовну, фарбувати та вичісувати, звивати у куделю та прясти з неї нитку. А на завершення виткали спільний твір «Вовняний етюд» й презентували серед знаних ткаль Яворова.
Інша частина книги розповідає про другий етап виготовлення тайстр у Чернівцях на базі Учбово-методичного центру культури Буковини. У виданні представлені автентичні тайстри з колекції голови Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженого діяча мистецтв України Миколи Шкрібляка та стилізовані вовняні торбини учениць Школи буковинської тайстри, які знайшли своє відображення на поштових марках. А завдяки фотосвітлинами, якими щедро ілюстрована книга, можна покроково ознайомитися з усіма етапами цього проекту. Крім того, видання ще й має мультимедійну версію у мережі Instagram.
Чайка О., Кучерява О. Школа буковинської тайстри від А до Я: ілюстративно-інформативне видання / Олена Чайка, Одарка Кучерява. – Чернівці: Буковина, 2019. – 104 с.
Ольга МЕЛЕНЧУК, кандидатка філологічних наук,
методистка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ