За результатами науково-практичної конференції «Українське ліжникарство: історія, проблеми, перспективи», проведеної в Учбово-методичному центрі культури Буковини за підтримки Українського культурного фонду у рамках проекту «Відродження буковинського ліжникарства» укладено збірник статей за обраною проблематикою.
У матеріалах М.Шкрібляка, О. Меленчук, А.Беженар, І.Олещук, Л.Курущак, О.Ямборко, І.Ваха, Р.Стеф’юка, В.Лосюка, Ю.Юрчишин, З.Шульги, О.Шкрібляк-Прокоп’юк розглянуто актуальні питання історії розвитку українського ліжникарства,здійснено аналіз наукових джерел, котрі висвітлюють технологію виготовлення ліжників, їхню класифікацію, роль фабричного виробництва ліжника у контексті модернізації традиційних візерунків, особливості орнаментальних мотивів та композицій буковинських тканих вовняних килимів на ґрунті національно-культурної традиції.
Проаналізовано структуру орнаменту з погляду знаків, мотивів, окремих елементів. Окремо акцентовано на ліжникові як сакральному атрибуті у традиційній системі людини, зокрема його роль у родильній, весільній та похоронній обрядовості та в обрядах календарного циклу. Йдеться і про сучасний стан функціонування ліжника у побуті, економічні перспективи розвитку ліжникарства Косівського району, його відродження, організаційно-правове забезпечення. Також зосереджено увагу на розвиткові ліжникарства у яворівському осередку народних художніх промислів та досліджено творчість відомих яворівських майстрів цього виду ремесла та яку роль виконує Міжнародний етномистецький проект «Екологічний ракурс» під керівництвом Зеновії Шульги у процесі модернізації народних тканин. Охарактеризовано ліжники, що експонуються у Чернівецькому обласному художньому музеї, наведено приклади використання ліжника як художньої деталі в літературі, живописі та інших видах мистецтва.
Українське ліжникарство: історія, проблеми, перспективи: збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції, 18–19 жовтня 2018 р., Чернівці / Учбово-методичний центр культури Буковини; заг. ред. М. М. Шкрібляка [та ін.]; [упоряд. Олещук І.І.]
Ольга МЕЛЕНЧУК, кандидатка філологічних наук,
методистка науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури БЦКМ