«ТРИ КРИНИЧКИ»

Так поетично і непретензійно назвали своє фольклорно-етнографічне свято місцеві жителі хутора Широкий Киселицької сільської ради Путильського району. І назвали неспроста, бо сама природа, як зазначають організатори, підказала ідею проведення цього свята. Тут, у западині гори, в оточенні високих смерек та буяння лісових рослин, три струмочки з трьох криничок зливаються в одне джерело. І хоч від райцентру з Путили сюди 12 кілометрів звивистого гірського шляху, у суботу, 6 червня, на Широкому зібралося декілька сотень горян та гостей фестивалю. Особливо радісно сприймалося свято, бо прийшло сюди багато молодих людей та малечі. А поважні ґазди і ґаздині повбирали цієї сонячної літньої днини найкращі гуцульські строї, поприносили на фестиваль барвисті ліжники, килими, доріжки та рушники…

 

Неймовірно живописно та святошно виглядав видолинок з трьома криничками, де місцеві жителі спільно з лісівниками Путильського держлісгоспу (директор – Петро Прокопович Фрей) та Карпатського Держспецлісгоспу АПК (директор – Василь Танасійович Бурак) багато потрудилися, аби це чудове й благодатне місце виглядало як належить у добрих ґаздовитих гуцулів. Місцину прибрали, огородили гуцульським плотом, кринички почистили, оточили рукотворними кам’яними «кільцями», над ними встановили дубовий хрест у вишитому рушнику (благодійник – Франц Карлович Федорович), поряд вирізьбили скульптуру дівчини-гуцулки з кухлем у руках. Тут же – дерев’яні лавочки, цебрики, дійнички, черпаки і кухлі – усе для освячення води з криничок, яку дарує людям Господь, і люди вірять в її цілющу силу.

Святкування розпочалося зі спільної молитви. Настоятель Свято-Миколаївської церкви селища Путила отець Василь Кимович освятив воду і благословив присутніх на благополучне та мирне життя. Звертаючись до громади, він зазначив, що нині важкий час для усіє країни. На сході держави військові відстоюють територіальну цілісність, незалежність рідної країни. І саме такі свята єднають людей. Про це ж говорили й організатори фестивалю: «Людям потрібно зустрічатися, спілкуватися, хоч деколи відволікатися на приємні клопоти, адже життя триває».

Фестиваль «Три кринички» цього року проводився вп’яте і завітали на нього заступник керівника апарату Чернівецької облдержадміністрації Олександр Шкурідін, директор учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк, голова райдержадміністрації Микола Савчук, перший заступник голови райдержадміністрації Михайло Ямницький,  Киселицький сільський голова Петро Чев’юк та начальник відділу культури райдержадміністрації Василь Нестор. Вони висловили вдячність за працю, примноження та збереження гуцульських традицій, організацію справжнього свята завдяки дбайливим ґаздиням і ґаздам, меценатам та багатьом людям, які долучились до проведення фестивалю - багатьох було відзначено грамотами, найкращими словами подяки.

Та особливо щедрими оплесками обдаровували учасники свята не лише юних талановитих путильчан, а насамперед правдивих носіїв гуцульського фольклору. Ці поважні люди, які не тільки у пам’яті бережуть та переказують прадавні легенди, виконують старосвітські співанки та народні мелодії, а й створюють нові, - стали не просто окрасою концертної програми, а справжньою душею свята. . Власні легенди про «Три кринички» розповіли Марія Катеринюк із с. Самаково та бібліотекар з с. Гробище Ганна Косар. Ганна Сорохан виконала співанку про сучасне життя гуцулів. Марія Зінич, заспівавши гуцульські старовинні пісні, яскраво доповнила в’язанку рідкісних фольклорних перлин. Аксенія Бойчук своїми щирими словами склала цілу поему віншувань-побажань для гостей свята, завершивши її також співанкою, але дуже прадавньою. Євдокія Нестор - відома народна складачка пісень та співачка з Широкого - тісно пов’язала нинішнє життя людей з християнською мораллю. А поважного віку музикант-співанкар Юрій Поляк свої мелодії на сопілці пересипав жартівливими коломийковими куплетами, за що після виступу від ансамблю фольклорної музики «Карпатська тайстра» Павла Торака й одержав у подарунок новеньку флояру. Та ще за те, що музиканти із цього відомого нині гурту навчалися у нього грі на сопілці, телинці, флоярі. Усе це сприймалося, як дорогоцінні розсипи народної культури, які важко переоцінити – їх необхідно тільки зберігати як найдорожчий скарб. І саме у цьому фольклорно-етнографічне свято «Три кринички» виконало своє завдання.

Колоритні, наповнені глибоким змістом пісні, подарували присутнім заслужені артисти України – соліст Чернівецької обласної філармонії Василь Данилюк та брати  Андрій і Василь Томіленки – вокальний дует «А ми удвох» з Черкащини.

Фольклорно-етнографічне свято «Три кринички» на хуторі Широкому вдалося насамперед завдяки співпраці працівників культури району та сприянню відділу культури райдержадміністрації. Головним організаторам фестивалю - завідуючій клубом та бібліотекарю села Гробище Аллі Данко та Ганні Косар, які по-справжньому захоплені своєю справою, допомагали всі.

То ж є переконлива надія, що шановані ґазди села Гробище з року в рік вкладаючи свою душу у проведення такого колоритного свята, зуміють і надалі зберігати традиції та звичаї гуцульського краю, передаючи їх молодшому поколінню.