ТИХА НІЧ, СВЯТА НІЧ...

hd dscn0880(Роздуми до етнопроєкту "Буковинське Різдво")

Девʼятий запис

Атмосферу сьогоднішнього дня чи не найкраще описує заголовок однієї з відомих колядок – «Тиха ніч, свята ніч…». Так, саме тиха, адже, по-перше, увесь день зайнятий не тільки приготуванням 12-ти ритуальних страв, серед яких головними є кутя та узвар, але головний настрій дня все-таки не кулінарний: родина, що шанує традиції, з нетерпінням чекає на появу першої зірки. Сьогодні - Святий вечір за юліанським календарем. Сьогодні - той день, коли думка має силу слова, а слово має силу дії.

Далі, як відомо, уся родина сідає за стіл, але це особлива вечеря – бо на неї приходять і живі, і предки, і янголи. І саме про це виразно свідчить різдвяна атрибутика. Дідух (дід, хлібне дерево) – символ предка по чоловічій лінії, згідно з уявленнями, на нього злітаються усі рідні душі, щоби подивитися на своїх близьких. Баба (сіно під скатертиною) – символ предка по жіночій лінії, всіх жінок роду. Це ж сіно трактується і як символ того, що Христос народився на сіні.

Незвичайно і сервірований стіл – якщо, до прикладу, в родині шестеро людей, то на святвечірню вечерю накриють …сім приборів. І в «мисочку предка» поставлять після вечері по ложці кожної страви і поставлять на підвіконня». В більшості населених пунктів Буковини цю мисочку називають «дідова», тобто предкова. Проте в окремих населених пунктах Гуцульщини (до прикладу, Яворів Косівського району) пояснення ще сакральніше – це офіра янголові, який, як відомо, «спостерігає» за родиною з вікна (і тому на вікно не годиться сідати чи сваритися через вікно, як і гріх вікна тримати брудними).

Так, людина на Святвечір тихіша, добріша і.. замисленіша чи що. Натомість у цю ніч вміє говорити … худібка. Саме такі уявлення відображені в українській традиційній культурі – господарі зі святої вечері худібці несуть всього, крім узвару та куті, і цього вечора навіть найсуворіший і неохочий до сентиментів ґазда обійме поза шию свою корівку і пригорнеться. Бо вона – його годувальниця.

136100945 2873224832921754 1858525137676513560 nСьогоднішня коляда найтихіша – бо після Святої вечері у колядники підуть тільки діти, з музичного супроводу – тільки дзвоники. А гучна, весела молодіжна і ґаздівська (доросла) коляда зі скрипкою, рогами і трембітами – то буде вже завтра, коли дух Різдва людина відчує вповні. До речі, серед цікавих видів коляд, поширених у Путильському районі – «умерска коліда» (для предка), «коліда для хати, де нихто не жиє» («коліда для вікон») та «одовицка коліда»).

Так, на перший погляд звучить дивно – колядувати там, де ніхто не живе. Але якщо розглядати колядування як сакральне спілкування? Як акт памʼяті про те, що колись у хаті, де зараз вікна голими рамами свистять, народжувалися і дітей народжували, працювали і відпочивали, одним словом – жили…

На Лемківщині, Бойківщині і в окремих регіонах Закарпаття саме сьогодні прийнято пекти спеціальний обрядовий хліб, збережений ще з дохристиянських часів – карачун. Існує і обряд «купати карачуна» (детальніше про цю обрядодію можна прочитати у праці Марії Горбаль «Різдвяна обрядовість Лемківщини: семантика, типологія, етнічний контекст»).

А ще до Святого вечора дівчата обовʼязково ставили в хаті павука з соломи, який мав «ловити» добрі сни і думки і залишати їх господарям на весь рік (український «ловець снів», правда ж?)…

А ще цієї ночі три світи разом – бо ми згадуємо предків, вітаємо всіх живих рідних і загадуємо щонайсвітліше для майбутнього. Тиха ніч, свята ніч….

Христос ся Рождає!

Іванна СТЕФʼЮК (ОЛЕЩУК),

кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» БЦКМ,

кандидатка філологічних наук, письменниця

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно