Новини

«Різдвяна зірка» в ювелірному мистецтві Констянтина Кравчука

avtor.r695x430(мистецька палітра онлайн етнопроєкту «Буковинське Різдво»)

Із творчого доробку (вибране дев’ятнадцяте)

Костянтин Кравчук – буковинський художник-ювелір, росіянин за походженням, член Національної спілки художників України (1999 р.), лауреат обласної літературно-мистецької премії ім. Сидора Воробкевича (2009 р.).

Народився Костянтин Георгійович 14 жовтня 1952 р. у Росії в селі Зуй-Суховське Іркутської області. Мистецьку освіту здобув у  Вижницькому училищі прикладного мистецтва на факультеті конструювання виробів із пластмаси та металу.

Різдвяна зірка срібло вільна пластика інкрустація лазурином топазом коралом

"Різдвяна зірка".

Срібло, вільна пластика,

інкрустація лазуритом, топазами, коралами

Художник – активний учасник закордонних (Австрія, Румунія, Німеччина), міжнародних (Чехія, Польща), всеукраїнських, обласних конкурсів, виставок, симпозіумів та фестивалів.

Розглядаючи детально мініатюрні, об’ємно-пластичні роботи К. Кравчука, варто відзначити багатогранність його творчості – найрізноманітніші за формою жіночі прикраси: браслети, брошки, кулони, кольє, перстні, сережки, комплекти та інше, деякі з них можуть мати рухомі конструктивні частини. Використовує майстер різні матеріали: срібло, золото, мідь, латунь, декоруючи коштовним та напівкоштовним камінням (топаз, аметист, корал, лазурит тощо). Ювелірні вироби створює Костянтин Георгійович за спроектованими ескізами, композиційні схеми яких ґрунтуються на художньо-виражальних прийомах: статика, динаміка, ритм, симетрія, асиметрія, контраст, нюанс – у залежності від творчого задуму. Працює митець у традиційних класичних та інноваційних техніках, а саме гравіюванні, куванні, карбуванні, випилюванні, ручному монтуванні тощо. За стилістикою всі твори К. Кравчука можна поділити на модернові, етномодернові, авангардні та класицистичні. У них художник широко використовує геометричні, космогонічні, квіткові, рослинні, геометричні та абстрактні мотиви.

«Різдвяна зірка» – один із арт-об’єктів малих форм та розмірів на різдвяну тематику. Ювелірна робота має чітку конструкцію, яка складається із чотирьох різнобічних трикутників, накладених один на другий. Твір інкрустований: по центру великим дорогоцінним каменем – лазуритом, по краях – топазами та коралами. Контрастне зіставлення синього та оранжевого кольорів надає роботі виразного колірного звучання. Сніжинки – гармонійне доповнення композиції – солярний символ, що означає вічність та відродження. Робота витончена, досконала, вражає цілісністю композиційної побудови – яскравий приклад глибокого переосмислення, трансформації та збереження традиційних мотивів і форм у сучасному авторському ювелірному мистецтві.

Альона БЕЖЕНАР,

мистецтвознавиця, методистка Буковинського центру культури і мистецтва