У передвеликодний тиждень за давньою традицією кожна родина ретельно готувалася до найвеличнішого християнського свята. Ґазди прибирали та прикрашали оселі, пекли паски, писали писанки. Люди намагалися переосмислити своє життя, щиро покаятися у власних гріхах, прагнули духовного очищення, щоб зустріти світле Христове Воскресіння.
Саме на початку цьогорічного передвеликоднього тижня творча родина Остапченків з м. Заставни створила святковий настрій усім поціновувачам народного мистецтва. 14 квітня в ошатній залі УМЦКБ було відкрито виставку виробів одразу трьох знаних на Буковині майстрів – Лідії Іванівни, Надії Рудольфівни та Андрія Олександровича Остапченків. Не зважаючи на те, що вони не є корінними буковинцями, ці талановиті люди вагомо доповнили своїми роботами різнобарвну палітру народного мистецтва Буковинського краю. На виставці представлені прикраси з бісеру, ткані вироби і, звичайно ж, писанки.
Прологом до урочистого відкриття мистецького свята-презентації творів народних майстрів став виступ студентів Чернівецького училища мистецтв ім. С. Воробкевича з композицією «Писанка. Родина. Україна» за творами відомого буковинського поета Василя Васкана (керівник – відмінник освіти України, голова циклової комісії режисерських дисциплін Григорій Сорочан).
Привітали усіх присутніх з наступаючим святом Великодня й учасниці вокального ансамблю «Чернівчанка» КБУ будинку культури мікрорайону «Роша» м. Чернівців (керівник – Алла Зубчук). Вони виконали пісні на слова і музику відомого композитора, музикоетнолога, фольклориста Кузьми Смаля.
Заступник начальника управління культури Чернівецької облдержадміністрації Тетяна Шарагова щиро дякувала майстрам за їхню воістину святу працю та вручила почесні грамоти. Член Національної спілки художників України, заступник голови Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ганна Кривобок у своєму вітальному слові дала високу оцінку створеним роботам, а також висловила сподівання, що у найближчому майбутньому майстри поповнять ряди членів обласного осередку.
Провів урочисте відкриття виставки заслужений діяч мистецтв України, директор УМЦКБ, голова Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Микола Шкрібляк.
Завершилася творча зустріч народних майстрів родини Остапченків з численними відвідувачами майстер-класом з писанкарства.
Запрошуємо завітати на виставку протягом місяця (до 14 травня) з 9.00 до 17.00 у будні дні. Вхід безкоштовний.
Подаємо творчі біографії майстрів – учасників виставки.
ОСТАПЧЕНКО ЛІДІЯ ІВАНІВНА
Майстер писанкарства та бісероплетіння
Народилася 7 липня 1951 р. у с. Колодисте Уманського району Черкаської області. У шестирічному віці разом з батьками переїжджає до смт. Ворохти Івано-Франківської області. У 1958-1968 вчиться у Ворохтянській середній школі. Після закінчення школи Лідія Остапченко навчалася у Київському університеті ім. Т.Г.Шевченка на журналістському відділенні. Перший досвід журналістської роботи здобула, працюючи на районному радіо у смт. Онуфріївка Кіровоградської області. Готуючи матеріали для радіопрограм, юна журналістська часто їздила Наддністрянським краєм. Під час відряджень пані Лідія цікавилася життям і творчістю місцевих вишивальниць, ткаль, писанкарів.
У 2001 році Лідія Остапченко разом з родиною переїжджає на Буковину і оселяється у м. Заставні, де мешкає і сьогодні. Довший час майстриня працювала у Заставнівському натуралістичному центрі, де викладала буковинську та народну вишивку, писанкарство та бісероплетіння.
Пані Лідія ще з дитинства спостерігала за процесом написання писанок – щороку на Великдень її бабуся писала писанки, але лише у зрілому віці спробувала себе у писанкарстві. Перші писанки були написані після опрацювання відповідної літератури. З часом Лідія Остапченко створила власну чималу колекцію писанок, яку згодом передала до фондів Чернівецького краєзнавчого музею.
У дорослому віці Лідія Іванівна зацікавилась й відродженням давніх традиційних жіночих прикрас, виготовлених з бісеру. З кожним днем розширюється тематика виробів майстрині. Лідія Іванівна завжди у творчому пошуку. Вона – автор чималої кількості орнаментів та композиційних рішень.
Лідія Остапченко – активна учасниця багатьох виставок, ярмарок, всеукраїнських фестивалів, майстер-класів.
ОСТАПЧЕНКО АНДРІЙ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
Майстер народного ткацтва
Народився 24 листопада 1973 році у м. Херсоні. Навчався в Олександрійському радгоспі-технікумі. У 2011 році переїжджає до Заставни.
Ще у шкільні роки Андрій зацікавився народним ткацтвом. А вже у дорослому віці, коли йому виповнилося 30 років, вирішив самотужки опанувати складну техніку ткацтва за допомогою спеціальної літератури. Починав з простих виробів – серветок, подушок, а згодом почав осміювати складніші форми – рушники, тайстри, запаски, доріжки, застосовувати складніші візерунки перебірного ткацтва.
Андрій Остапченко постійно перебуває у творчому пошуку як орнаментальних і композиційних рішень, так і нових удосконалених технологій ткацтва. Орнаменти майстер підбирає з музейних колекцій, академічних видань, а також реалізовує власні авторські розробки.
З усього розмаїття форм та орнаментики традиційного народного ткацтва західного регіону України, яке виразно проявляється в колористичних та візерункових рішеннях буковинців, гуцулів і покутян, майстер, зберігаючи характерні локальні етнографічні особливості, робить акцент у своїй творчості на компонуванні кольорів та декоративних смуг за принципом, близьким його художньому баченню. Відчувається, зрештою, суто чоловічий підхід до створення сучасних ужиткових речей, які автор вдало вирішує не тільки щодо їхнього функціонального призначення, а й естетичного сприйняття.
Андрій Остапченко популяризує ткацтво на всіх культурно-мистецьких заходах, які відбуваються в області та за межами нашого краю.
ОСТАПЧЕНКО НАДІЯ РУДОЛЬФІВНА
Майстер бісероплетіння та писанкарства
Народилася 11 травня 1986 році у м. Чернівцях. Після школи вступила до Чернівецького професійно-технічного училища №8. Зараз проживає у м. Заставні.
З бісероплетінням та писанкарством Надію Рудольфівну познайомила свекруха – Лідія Іванівна Остапченко, яка й навчила невістку азів технології виготовлення бісерних виробів та написання писанок. Пані Надія захопилася творчістю і з часом молода майстриня почала активно працювати в цьому напрямі. У своїй творчості Надія Остапченко підбирає орнаменти, характерні Буковинському краю, має авторські розробки – це і відроджені лемківські та бойківські кризи, яким понад 100 років, гуцульські, буковинські силянки. Майстриня звертає особливу увагу на знаки та символи, які використовує у писанкарстві та бісероплетінні. Авторка намагається насамперед відтворити старовинні зразки, які відшуковує у музейних та приватних колекціях, науково-популярних виданнях. Важливе значення для неї мають форми жіночих та чоловічих прикрас, які виготовляли в давнину українці в різних етнографічних регіонах. Нерідко їй вдається вдало змоделювати нові форми прикрас, зберігаючи їхню традиційну народну основу.
Надія Остапченко має своїх учнів, проводить майстер-класи у творчій майстерні - світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва, яка діє при учбово-методичному центрі культури Буковини.
Пані Надія – учасниця багатьох майстер-класів, виставок, фестивалів, ярмарків на Буковині та за її межами.