Новини

Презентація книги Настасії Марусик «Буковинське вишиття і ткацтво. Знаки-символи»

 У п’ятницю, 29 березня у майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва учбово-методичного центру культури Буковини відбулася презентація книги-альбому Настасії Марусик «Буковинське вишиття і ткацтво. Знаки-символи». Ця книга – не просто альбом зі зразками буковинських вишивок. Тут зібраний і поданий на розсуд прискіпливого читача широкий етнографічний матеріал, в якому знаходимо і опис буковинських орнаментів, і аналіз змісту багатьох знаків-символів, наявних у буковинському народному мистецтві.

Книга

 

- Ми часто і не замислюємося, що постійно своїм поглядом помічаємо листи наших предків, втілені в орнаментах – на одязі, предметах побуту, в інтер’єрах та архітектурному оздобленні. Коли спілкуюся з учнями і у відповідь на моє запитання, чи збереглися письмена, яким нині багато тисяч років, чую «так» - тішуся, що навіть діти знають: такими листами з сивої давнини є знаки-символи орнаменту. Цими словами заслужений діяч мистецтв України, директор учбово-методичного центру культури Буковини Микола Шкрібляк розпочав знайомство гостей творчої зустрічі з авторкою книги Настасією Марусик. Представляючи відому майстриню і дослідницю, Микола Шкрібляк наголосив також:

Книга

 

- Наші предки, прагнувши осягнути таємниці будови Всесвіту, початку і кінця всього сущого на Землі, зв’язків людини з навколишнім світом, свої знання вклали найперше в орнамент, який передавався від покоління до покоління. І хочеться, аби ті символи-знаки, які оточують нас сьогодні, були не тільки близькі нашій душі, а й зрозумілі.

 

Розповідаючи про історію написання книги, член Національної спілки майстрів народного мистецтва, лауреат обласної премії ім. Георгія Гараса за збереження, відродження та розвиток народного мистецтва Буковини Настасія Марусик зазначила:

 

- Знаки-символи береглися кожним поколінням буковинців як зіниця ока. За кожним орнаментом стоїть чиясь душа, імені якої ми не знаємо. І якщо раніше кожен візерунок виконував і захисну, і оберегову, і естетичну функції, то сьогодні – лише естетичну. Не один рік я збирала зразки буковинських орнаментів та розшифровувала їхнє значення. І врешті утвердилася в думці, що геометричний орнамент – найдавніший. Кожен знак у ньому має символічне значення, а правильно дібраний узір на сорочці може захистити її власника від злого ока, та й не тільки. У книзі відображено традиційні орнаменти буковинського вишиття і ткацтва, зразки якого подані до кожного описаного орнаментального знака. Однак, це результат не лише моєї праці. Велика заслуга у тому, що у світ вийшло нове видання, – Миколи Шкрібляка, якому я дуже вдячна за допомогу. А найперше – за поданий у книзі-альбомі ілюстративний матеріал, відзнятий зі зразків народного мистецтва з колекції Миколи Миколайовича.

Книга

Радість виходу нової книги з авторкою розділили насамперед майстри-спілчани, члени Чернівецького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Дарія Стасюк, Діана Новак, Анна Кривобок, Михайло Покиданець, Сергій Кузнєцов, Іван Терен, а також працівники Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.М.Івасюка, муніципальної бібліотеки ім.А.Добрянського, Чернівецького обласного краєзнавчого музею, учні майстерні-світлиці народних ремесел та декоративного мистецтва УМЦКБ.

 

На завершення творчої зустрічі народна майстриня, яка нині проживає у США, але душею і серцем завжди на рідній Заставнівщині, привідкрила таємницю: у недалекому майбутньому планується видання альбому, присвяченого традиційній жіночій буковинській сорочці, який авторка підготувала, послуговуючись колекціями трьох обласних чернівецьких музеїв – краєзнавчого, художнього, народної архітектури та побуту.

 

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно