Непересічна особистість

89657852

Нам 80.

Загальновідомо, що історію творять особистості. Славна плеяда працівників культури назавжди вписала свої імена в історію Центру. Серед цих незабутніх імен - ім’я хореографа, фольклориста заслуженого працівника культури України Мирослава Антоновича Поморянського.

Народився Мирослав Антонович у 1925 році в національно свідомій українській родині на Тернопільщині. У 1941 році після закінчення Копиченської народної школи вступив до Чортківської гімназії, яку закінчив у 1944 році. Батьки, патріотичне середовище сформували у Мирослава Антоновича справжню любов до рідного краю. Він був лідером серед гімназистів, брав участь в аматорському танцювальному колективі студентського товариства «Сокіл». Саме тут зародилася у юнака любов до танцю.

У перші повоєнні роки жив у Станіславі (нині Івано-Франківськ). У 1947 здібного юнака запросили на роботу в Гуцульський ансамбль пісні і танцю, де головним балетмейстером працював відомий хореограф Володимир Петрик. Під керівництвом талановитого, професійного хореографа Мирослав Поморянський у короткий термін засвоїв складні елементи гуцульського народно-сценічного танцю, удосконалив вміння і навички танцювальної техніки та невдовзі став солістом хореографічної групи ансамблю. Робота в ансамблі була для нього чудовою школою хореографічного мистецтва. У 1951 році Мирослав Антонович переїжджає до Чернівців та стає солістом балетної групи Буковинського ансамблю пісні і танцю. В ансамблі йому пощастило працювати з такими талановитими артистами, як Дарій Ластівка, Олексій Терещенко, Віктор Солодкий, Олена Борисова, Ніна Котляревська. Він активно вивчає гуцульський, буковинський народний танець, цікавиться обрядовим фольклором.

1 3
   

У 1955 році Мирослава Антоновича, як здібного фахівця запрошують на посаду методиста хореографічного жанру нашої установи. Він знайомиться з роботою аматорських танцювальних колективів, часто їздить у відрядження для надання практичної допомоги. З ентузіазмом організовує семінари, огляди, конкурси. Першим на Буковині здійснює запис низки народних буковинських танців: «Верховинське коло», «Крючок», «Лісоруби», «Зірочка», «Рогізнянська коломийка», «Коломийка» (перша), «Коломийка» (друга), «Буковинський парубоцький». Усі вони опубліковані в книзі «Українські народні танці» А. Гуменюка за редакцією П. Вірського. Окремі танці увійшли до репертуарних збірників. Крім методичної Мирослав Антонович активно займається й постановочною роботою. Своєю виконавською майстерністю йому завдячували аматори села Валява Кіцманського району, де він вдало поставив танок «Зірочка», народний ансамбль танцю села Топорівці Новоселицького району за постановку танців «Ойра», «Топорівські турпаники», «Топорівський весільний». Постановка «Топорівського весільного» була настільки вдалою, що легендарний балетмейстер Павло Вірський запросив Поморянського поставити його у знаменитому Заслуженому ансамблі танцю України. І Мирослав Антонович успішно впорався з цим завданням. З цього приводу Павло Вірський зробив запис прямо на концертній програмі ансамблю: «На добру пам’ятку в знак подяки Мирославу Антоновичу Поморянському. Дуже прагну, щоби Ваше прізвище ще і ще раз було на нашій програмі».

4Постановкою танців «Аркан» та «Весільний» пан Мирослав збагатив репертуар прославленого народного ансамблю танцю «Смеречина» Вижницького районного будинку народної творчості та дозвілля. У 1963 році разом з відомим на Буковині хормейстером Любомиром Боднаруком, музикантом Володимиром Круцяком організовує студентський ансамбль пісні і танцю «Трембіта» на базі Чернівецького медичного інституту. За короткий проміжок часу він здійснює постановку цікавого обрядового танцю «Свято лісорубів», вокально-хореографічних композицій «Полонинський хід», «На Івана Купала», «Карпатські наспіви».

IMG 0001З 1965 по 1976 рік Мирослав Антонович Поморянський працював директором нашої установи, віддаючи свої організаторські здібності, творчі здобутки для розвитку різножанрової народної творчості буковинського краю. Згодом пана Мирослава запросили на роботу заступником директора Чернівецької обласної філармонії. У 1967 році Мирославу Поморянському було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

Своє 60-ти річчя Мирослав Поморянський зустрів у розквіті творчих сил, але на керівній роботі залишатися не прагнув та повернувся до Центру на вакантне місце хореографа, а згодом став завідувачем відділу народної творчості. Мирослав Антонович неодноразово був головним балетмейстером творчих звітів майстрів мистецтв та художніх колективів Чернівецької області на сцені Національного палацу мистецтв «Україна» в Києві. Готуючи до випуску книгу «Буковинський танець», Мирослав Антонович продовжує записувати народні танці різних куточків нашого краю, працює над нотним матеріалом для їхнього супроводу та малюнками буковинських народних костюмів, які виконав Данило Нарбут. Проте на жаль здійснити її випуск він не встиг, книга була видана у 2007 році.

Працюючи з Мирославом Антоновичем, неможливо було не захоплюватися його енергетикою, його щирою любов’ю до мистецтва танцю, до талановитих людей нашого краю. Про таких, зазвичай, кажуть: «мав Божий дар».

упражнения для пресса

Вкусные кулинарные рецепты

шаблоны joomla 2.5 бесплатно